W 2021 roku realizowana będzie już czwarta odsłona programu, który wystartował w 2017 roku. Dotychczas kształcenie odbywało się w modułach podstawowym i podoficerskim. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej program rozszerzono o szkolenie przyszłych oficerów, dla których w bieżącej edycji przygotowano kilkadziesiąt miejsc.
Moduł oficerski, podobnie jak podstawowy i podoficerski, składał się będzie się z części teoretycznej oraz praktycznej. Jednak w odróżnieniu od dwóch dotychczasowych modułów kandydaci na oficerów zarówno teorię jak i praktykę odbędą w letnie wakacje studenckie.
Łącznie jest to 47 dni szkoleniowych, z których 21 realizowanych będzie wyłącznie w Akademii Wojsk Lądowych. W ramach nauki studenci odbędą zajęcia wynikające ze Standardu Kształcenia Wojskowego opracowanego dla oficerów. Następne trzy dni szkolenia spędzą w wytypowanych jednostkach szkolnictwa wojskowego lub centrach szkolenia, gdzie szlifować będą wiedzę i umiejętności specjalistyczne w praktyce. Na ostatnie trzy dni wrócą do AWL, gdzie przystąpią do egzaminu.
Mianowanie na stopień podporucznika rezerwy nastąpi po zdaniu egzaminu oficerskiego. Spełnione muszą być także inne warunki formalne, w tym dostarczenie dyplomu magistra. Na przekazanie dokumentacji przyszli oficerowie rezerwy będą mieli od dwóch do trzech miesięcy.
Kolejnym ważnym wymogiem jest wcześniejsze ukończenie modułu podoficerskiego – do zajęć w module oficerskim przystąpić mogą osoby, które ukończyły moduł podoficerski w ramach trzech poprzednich edycjach programu Legii Akademickiej. Zapisać mogą się również studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy. Warunek jaki muszą spełnić to studiowanie na uczelni cywilnej uczestniczącej w programie Legia Akademicka.
O zakwalifikowaniu do udziału w programie decydowały wyniki naboru prowadzonego przez komisję powołaną przez dyrektora Biur ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. Kluczowym kryterium jest wykształcenie kierunkowe zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem sił zbrojnych i resortu obrony narodowej. Ministerialne plany zakładają, że każdego roku w ramach modułu oficerskiego szkolonych będzie 250 uczestników programu. Plany jak widać są ambitne. Rekrutacja trwa, a w miniony weekend przeprowadzono drugi jej etap – rozmowy kwalifikacyjne. Komisja spośród zakwalifikowanych po pierwszym etapie 76 osób wybrała 61 kandydatów na słuchaczy kursu oficerskiego.
Niejednokrotnie w trakcie rozmów, uderzał fakt niezwykłej determinacji, posiadanych już uprawnień, doświadczeń oraz wykształcenia przydatnego na potrzeby Sił Zbrojnych RP – podkreśla Pułkownik Waldemar Krzyżanowski z Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”.
30 osobom ze względu na ich szczególne umiejętności zaproponowano szkolenie specjalistycznie w Wojskach Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej i Jednostkach i Instytucjach podległych Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Pozostali kandydaci przejdą szkolenie w specjalności okołowojskowej.
* * *
Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku, a obecnie koordynuje go Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Na program składa się szkolenie teoretyczne realizowane w trakcie studiów. To zajęcia z wykładowcami uczelni lub instruktorami z jednostek wojskowych w formie wykładów i pokazów, jak również kilkanaście kursów samokształcenia studentów zamieszczonych na platformie e-learningowej, specjalnie przygotowanej na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie. Druga część to opisane wyżej szkolenie praktyczne, przeprowadzane na terenie jednostek wojskowych w trakcie akademickich wakacji. W trzech poprzednich edycjach blisko 10 tys. studentów z 74 uczelni ukończyło część teoretyczną. Ponad 7 tys. z nich z sukcesem zakończyło część praktyczną – stając się żołnierzami rezerwy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS