A A+ A++

VoIP, czyli Voice over Internet Protocol to rozwiązanie przeznaczone do przesyłania dźwięku (najczęściej rozmowy telefonicznej) za pośrednictwem internetu. Taką definicję znajdziemy w większości źródeł. Jednak jest ona niepełna, bo w istocie VoIP jest rozwiązaniem wykorzystującym wiele internetowych protokołów wymiany danych do przesyłania dźwięku w każdej sieci komputerowej wykorzystującej TCP/IP.

Oczywiście największą tego typu heterogeniczną siecią TCP/IP jest sam internet, ale możliwe jest również korzystanie z VoIP w zamkniętych sieciach TCP/IP. Podstawową różnicą pomiędzy VoIP a klasyczną rozmową telefoniczną jest nie tylko odmienne medium przesyłowe (sieć TCP/IP zamiast kabli sieci telefonicznej), ale też odmienne działanie usługi. Oczywiście, dla rozmówców jest to często kwestia nieistotna. To, czy w danym momencie prowadzą rozmowę z wykorzystaniem VoIP czy też telefonii tradycyjnej lub komórkowej jest zazwyczaj niezauważalne.

Dlaczego VoIP?

Przede wszystkim VoIP jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym od tradycyjnej rozmowy telefonicznej. W klasycznej telefonii sygnał pomiędzy rozmówcami jest przesyłany bez względu na to, czy połączone osoby faktycznie ze sobą rozmawiają, czy też nie. W przypadku VoIP, przekazywanie pakietów odbywa się tylko w przypadku faktycznie zarejestrowanych danych (głosu), a nie ciszy. Umożliwia on też wykluczenie połączenia stałego, czy wręcz całkowite wyłączenie przesyłania danych w trakcie ciszy pomiędzy rozmówcami.

Jednak efektywność wykorzystania kanału informacyjnego i jego przepustowości to nie jest czynnik, który przekonałby końcowego użytkownika. Co jest takim czynnikiem? Oczywiście koszty. Dziś jedynie VoIP umożliwia prowadzenie konwersacji bez względu na to, w jakim miejscu świata znajduje się rozmówca bez martwienia się o cenę połączenia. Oczywiście pod warunkiem, że obie lokalizacje będące stronami takiego połączenia są połączone z internetem. Połączenie realizowane w technice VoIP jest tańsze od tradycyjnych central telefonicznych, nadajników naziemnych operatorów komórkowych, czy ekstremalnie drogich połączeń satelitarnych. Za to niezbędną infrastrukturą dla VoIP jest obecność łączy internetowych, a dokładniej, łączy realizowanych dowolną metodą (przewodowo lub bezprzewodowo) działających (przesyłających sygnał) zgodnie ze stosem TCP/IP.

VoIP wykorzystuje do transmisji danych protokół RTP (Real-time Transport Protocol). Każdy pakiet danych przesyłanych zgodnie z tym protokołem zawiera informację o danych, numer sekwencyjny oraz znacznik czasowy. Szczególną cechą protokołu RTP jest dw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemal każdego 40-latka dopada kryzys środka kariery. Wtedy z energicznego pracownika wychodzi smętny narzekacz
Następny artykułPytania o niepodległość i wyobraźnia