POLSKA
Rząd luzuje ograniczenia: liczniejsze manifestacje; kibice z W. Brytanii bez kwarantanny na Ligę Europy
Rząd luzuje ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Od wtorku można organizować liczniejsze zgromadzenia. Natomiast kibice z Wielkiej Brytanii, którzy przyjadą na finał Ligi Europy z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, zostaną zwolnieni z kwarantanny.
We wtorek weszły w życie nowe przepisy dotyczące ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadza je rozporządzenie Rady Ministrów z 10 maja, które jest nowelizacją rozporządzenia z 6 maja tego roku.
Pozwala ono na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi.
Od 29 maja na podstawie przepisów nowego rozporządzenia w manifestacjach, protestach oraz innego rodzaju zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) będzie mogło brać nie więcej niż 50 osób. Utrzymana została odległość 100 metrów pomiędzy zgromadzeniami.
Rozporządzenie z 10 maja zwalnia z konieczności odbycia kwarantanny brytyjskich kibiców, którzy przyjadą 26 maja do Gdańska na finał Ligi Europy, aby oglądać mecz Manchester United i hiszpańskiego Villarreal CF. Jest jeden warunek – muszą mieć negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy.
Nowe przepisy znoszą pięćdziesięcioprocentowy limit udostępnionych pokoi w przypadku zakwaterowania żołnierzy i pracowników cywilnych wojska.
Dotyczą one również obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dla aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, w tym aplikacji prowadzonych w formie aplikacji uzupełniającej, oraz innych osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących działalności Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Ograniczenia w hotelarstwie – poza wyjątkami – obowiązują na mocy rozporządzenia z 6 maja do 5 czerwca.
POWIAT LIMANOWSKI
Liczba zakażonych: 2
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 0,15
Liczba przypadków śmiertelnych: 0:
– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 0
– wyłącznie z powodu COVID: 0
Liczba osób objętych kwarantanną 261
Liczba wykonanych testów: 188
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 3
MAŁOPOLSKA
Liczba nowych zakażeń: 200
Liczba przypadków śmiertelnych: 44:
– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 13
– wyłącznie z powodu COVID: 31
Liczba osób na kwarantannie: 9194
Liczba wykonanych testów: 4612
– w tym z wynikiem pozytywnym: 225
POLSKA
Mamy 3 098 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:
– śląskiego (426),
– mazowieckiego (389),
– wielkopolskiego (304),
– łódzkiego (296),
– dolnośląskiego (268),
– lubelskiego (226),
– kujawsko-pomorskiego (208),
– małopolskiego (200),
– zachodniopomorskiego (174),
– pomorskiego (122),
– warmińsko-mazurskiego (114),
– opolskiego (85),
– świętokrzyskiego (80),
– podkarpackiego (70),
– lubuskiego (60),
– podlaskiego (43).
33 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu #COVID19 zmarły 84 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 235 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 2 838 180/ 70 336 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
POLSKA
W szpitalach przebywa 15 602 chorych z COVID-19, a 1 959 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
Tydzień temu, 4 maja, hospitalizowanych było 20 981 chorych z COVID-19. Dwa tygodnie temu, 27 kwietnia, MZ informowało o 26 925 zajętych tzw. łóżkach covidowych, a trzy tygodnie temu, 20 kwietnia, w szpitalach było 31 938 osób z COVID-19.
Resort poinformował we wtorek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest 35 557 łóżek i 3 767 respiratorów.
Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 117 931 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 580 245 zakażonych.
POLSKA
Dworczyk: ci, którzy już są pierwszej dawce mogą skorzystać z krótszego odstępu między zastrzykami
Skrócony czas między dawkami z automatu będzie obowiązywał osoby szczepiące się przeciw COVID-19 od 17 maja. Ci, którzy już są po pierwszym zastrzyku mogą dowiadywać się w punktach o możliwość wcześniejszego terminu drugiej iniekcji – poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
“Ci, którzy od 17 maja będą rozpoczynali swoje szczepienie, czyli będą przyjmowali pierwszą dawkę, będą z automatu mieli podawany ten termin skrócony – pięciu tygodni. Natomiast te osoby, które już pierwsza dawkę przyjęły mają możliwość skrócenia terminu pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Ale muszą sami wykonać pewną pracę, a mianowicie muszą zadzwonić do punktu, w którym się szczepią i tam niejako ręcznie zmienić termin” – powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.
“W jednych punktach to będzie możliwe, w innych niestety nie, bo są cały czas takie miejsca w Polsce, gdzie cały czas jest bardzo dużo chętnych na szczepienia, a terminów jest mniej” – dodał szef KPRM.
USA
Nowa szczepionka przeciwko COVID-19, wyprodukowana przez amerykańską firmę Novavax, jest skuteczna przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi SARS-CoV-2 – wynika z badania opublikowanego na łamach „New England Journal of Medicine”. Całkowicie chroni przez ciężkim, a w znaczącym stopniu także przed łagodnym przebiegiem zakażenia.
„Ta publikacja (DOI: 10.1056/NEJMoa2103055) potwierdza zachęcający profil bezpieczeństwa naszej szczepionki oraz efekt ochronny dla różnych wariantów koronawirusa” – mówi dr Gregory M. Glenn, prezes ds. badań i rozwoju Novavax.
W randomizowanym badaniu fazy 2b, zaślepionym, z kontrolowanym placebo, oceniano skuteczność, bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki Novavax u zdrowych dorosłych oraz w małej grupie dorosłych z wirusem HIV.
Wykazano, że preparat ma ogólną skuteczność w ochronie przed południowoafrykańskim wariantem B.1.351 (we wszystkich grupach) na poziomie 49 proc. po wstępnej analizie (opublikowanej w „NEJM”) i tyle samo po późniejszej pełnej analizie (jeszcze niepublikowanej).
Jeśli chodzi o skuteczność u samych zdrowych osób dorosłych (bez HIV), to była ona na poziomie 60 proc. (analiza wstępna) i 55 proc. (pełna analiza).
Przeważająca liczba przypadków zachorowań miała przebieg łagodny do umiarkowanego. Pięć przypadków ciężkiego przebiegu choroby, które zaobserwowali badacze u uczestników, dotyczyło osób z grupy przyjmującej placebo.
„Zebrane dane stanowią przekonujący argument za zastosowaniem szczepionki Novavax w miejscach, w których dominuje wariant B.1.351, czyli na większości obszaru Południowej Afryki, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia łagodnej choroby, a także zmaksymalizowania ochrony przed ciężkim COVID-19” – mówi dr Madhi.
USA
Amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w poniedziałek do użytku w nagłych wypadkach szczepionkę przeciwko koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech dla osób niepełnoletnich od 12. roku życia.
Do tej pory szczepionka Pfizera w USA była podawana osobom powyżej 16. roku życia. USA są drugim krajem, po Kanadzie, który dopuścił stosowanie tego preparatu dla osób od lat 12.
Jest to pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19, która została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej, co w USA jest postrzegane jako ważny krok w kierunku bezpiecznego powrotu dzieci do szkół.
Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do władz stanowych o natychmiastowe udostępnienie szczepionki młodym ludziom w wieku od 12. do 15. roku życia.
“Dzisiejsze działania pozwalają chronić młodszą populację przed Covid-19, przybliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii” – oświadczyła pełniąca obowiązki komisarz FDA dr Janet Woodcock. – Rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że agencja przeprowadziła rygorystyczny i dokładny przegląd wszystkich dostępnych danych, tak jak w przypadku wszystkich naszych zezwoleń na doraźne użycie szczepionek przeciwko Covid-19″.
Eksperci w USA podkreślają, że większość dzieci z Covid-19 ma tylko łagodne objawy lub nie ma ich wcale, jednak nie są one pozbawione ryzyka poważnego zachorowania i nadal mogą rozprzestrzeniać wirusa. Notowane były ogniska, związane z wydarzeniami sportowymi i innymi zajęciami dla dzieci w tym przedziale wiekowym.
“Słyszę od pediatrów i ludzi ze społeczności medycznej, jakim darem niebios będzie to dla młodzieży, która ma ograniczenia w zakresie zajęć sportowych, klubów teatralnych i innych podobnych działań, w które powinna się angażować” – powiedział dr William Gruber, czołowy naukowiec zajmujący się szczepionkami w firmie Pfizer.
WŁOCHY
Po obserwacji w szpitalu zwolniona została do domu w poniedziałek młoda Włoszka, która w szpitalu w Toskanii otrzymała przez pomyłkę sześć dawek szczepionki Pfizera. Kobieta czuje się dobrze. Bolała ją tylko ręka.
Do błędu doszło w szpitalu w mieście Massa, gdzie 23-letnia stażystka psychologii klinicznej została zaszczepiona zawartością całej fiolki preparatu przeciwko Covid-19, a więc sześcioma dawkami.
Ponieważ bezpośrednio po zastrzyku poczuła się źle, a personel odkrył natychmiast swój błąd, kobietę prewencyjnie hospitalizowano na obserwację. Nie stwierdzono u niej żadnej reakcji alergicznej – podał oddział służby zdrowia w tej części Toskanii.
Wszczęto postępowanie wyjaśniające, by ustalić, jak doszło do błędu. W wydanym komunikacie regionalny oddział poinformował, że przyczyną pomyłki był “błąd wzrokowy z powodu chwilowej nieuwagi”.
Podkreśla się, że przypadek kobiety będzie przedmiotem badań, bo nigdy wcześniej nikt nie dostał sześciu dawek szczepionki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS