A A+ A++

10.05.2021r. 19:50

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Oregon badali, jak parki fotowoltaiczne wpływają na pobliską roślinność. Okazało się, że cień rzucany przez panele stwarza mikroklimat, który przyciąga owady zapylające. Ale to nie wszystko. Charakterystyczny półcień opóźnia również kwitnienie niektórych kwiatów. Dzięki temu później wytwarzają one nektar i pyłek, którymi pszczoły mogą żywić się również podczas gorących i suchych miesięcy.

Naukowcy analizowali trzy tereny: całkowicie zacieniony, częściowo zacieniony i znajdujący się w pełnym nasłonecznieniu. Badacze doszli do wniosku, że najkorzystniejsze warunki wytworzyły się na obszarze częściowo zacienionym. Półcień rzucany przez panele zmienił nie tylko intensywność promieni słonecznych, lecz również temperaturę i wilgotność gleby. Wiązało się to z większą różnorodnością owadów zapylających. Rośliny odwiedziło 65 gatunków, w tym pszczół, os i chrząszczy.

Na podstawie badań, naukowcy wskazali trzy typy gruntów, na których warto instalować parki fotowoltaiczne. Są to pola uprawne, łąki i tereny podmokłe. Badacze odradzają natomiast planowanie projektów fotowoltaicznych w miejscach jałowych.

– Gleby znajdujące się pod panelami fotowoltaicznymi stanowią okazję do zwiększenia ilości roślin oraz populacji owadów – podsumowała Margaret Graham, współautorka badań.

Źródło: pv-magazine.com
Źródło: swiatoze.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA – kto inwestuje w tej branży

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaginiona Natalia Lick nie żyje. Potwierdziły to badania DNA
Następny artykułRound University Ranking. Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią z Polski