A A+ A++

Według Naczelnej Izby Lekarskiej około 200 polskich lekarzy zwróciło się do Okręgowych Izb Lekarskich w pierwszym kwartale 2001 roku o wydanie zaświadczenia potrzebnego do pracy za granicą. – To efekt pogarszających się warunków pracy, które uniemożliwiają skuteczną pomoc pacjentom, a także nierówności płacowych – komentuje Naczelna Izba Lekarska.

O 15 proc. lekarzy mniej?

Takie zaświadczenia pozwalają osobom, które ukończyły studia lekarskie w Polsce, starać się o pracę na terenie Unii Europejskiej. – Biorąc pod uwagę ostatnie informacje, które poza pobranymi wnioskami docierają do nas od lekarzy, znacznie wzrosło zainteresowanie formalnościami związanymi z podjęciem pracy za granicą, czego w takiej skali nie odnotowywaliśmy w poprzednich latach – czytamy w komunikacie Naczelnej Izby Lekarskiej, która jednocześnie powołuje się na badania przeprowadzone w tym roku we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński.

– Badania wskazują, że po pandemii 15 proc. lekarzy zamierza odejść z polskiego rynku pracy – w tym 9 proc. wyemigrować, a 6 proc. zrezygnować z zawodu – informuje NIL.

Cztery wnioski

Do Opolskiej Izby Lekarskiej obecnie należy 3087 lekarzy czynnie wykonujących zawód, w tym 696 dentystów. Poprosiliśmy o dane dotyczące liczby lekarzy, którzy zwrócili się o wydanie zaświadczenia potrzebnego do pracy za granicą. – W pierwszym kwartale 2021 roku wydano cztery takie zaświadczenia, w tym trzy dla lekarzy i jedno dla lekarza dentysty – poinformowała nas Klaudia Szewczyk z rejestru lekarzy Opolskiej Izby Lekarskiej.

Wszystko więc wskazuje na to, że wielkiego wzrostu takiej liczby wniosków nie ma, ponieważ, jak informuje Opolska Izba Lekarska, w całym 2020 roku wydano takich zaświadczeń dziesięć, wyłącznie dla lekarzy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElektroniczny nabór do klas pierwszych
Następny artykułPijany kierowca rozbił samochód warty 350 tys. euro