A A+ A++

Ofertę stworzył “polski przedsiębiorca” – czytamy w diecezjalnym okólniku. W zamian za udostępnienie miejsc pod paczkomaty na terenach kościelnych parafie mogłyby liczyć na stały miesięczny dochód.

Taki czynsz to 70 zł za m kw. Proponowana maszyna zajmuje 6 m kw., co daje 420 zł miesięcznej opłaty najmu. A do tego jeszcze miesięczny ekwiwalent za prąd – 80 zł i umowa na siedem lat.

Paczkomaty dostosowane do wymogów otoczenia

W jaki sposób firma tłumaczy ofertę skierowaną do diecezji płockiej? Zamierza wyjść “naprzeciw potrzebom parafian w zakresie udostępnienia możliwości wygodnego nadania i odbioru paczek”.

Dodaje: “Biorąc pod uwagę zasięg i popularność korzystania z paczkomatów oraz fakt, że pandemia rozbudziła potrzebę korzystania z zakupów online, jesteśmy przekonani, że taki krok zostanie przyjęty z uznaniem przez społeczność zgromadzoną wokół parafii”.

InPost przekonuje, że dołoży szczególnej staranności w dostosowaniu paczkomatów do wymogów otoczenia, aby “w jak największym stopniu wpasowały się w okolicę, nie zaburzając jej wyjątkowego klimatu”. Co więcej, kusi ofertą “Podaj dalej” w cenie 1 grosza – polega na nieograniczonej możliwości korzystania przez proboszcza z paczkomatu w celu przekazywania parafianom materiałów lub korespondencji wysyłanej z diecezji do parafii. Czytamy: “W ramach rozszerzenia współpracy przygotujemy preferencyjną propozycję dostarczania i nadawania innych przesyłek oraz dokumentów w ramach działań Kościoła katolickiego w Polsce”.

A może farmy fotowoltaiczne?

Parafie mają także inną możliwość zarobku, już niezwiązaną z firmą InPost – to dzierżawa gruntów należących do parafii pod farmy fotowoltaiczne.

Tak to wyjaśniono: “Zgodnie z sugestią Diecezjalnej Rady Ekonomicznej dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne powinna się odbywać tylko i wyłącznie za pośrednictwem Administracji Kościelnymi Obiektami Diecezji Płockiej. Nie ulega wątpliwości, że dzierżawa pod farmy jest o wiele bardziej atrakcyjna niż zwykła dzierżawa pod uprawę, jednak może nieść ze sobą wiele potencjalnych problemów, dlatego powinna być pod szczególnym nadzorem”.

Co na to księża?

W obu sprawach otrzymaliśmy odpowiedzi od rzeczniczki diecezji płockiej Elżbiety Grzybowskiej: “Obecnie w diecezji płockiej zbierane są informacje, które parafie są zainteresowane postawieniem na swoim terenie paczkomatu. Żadna parafia nie zdecydowała się na postawienie u siebie farmy fotowoltaicznej”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndruszkiewicz: Budka to kapitan tonącego okrętu
Następny artykułGra Ekstraklasa! Pogoń walczy o wicemistrzostwo, Zagłębie o puchary [RELACJA NA ŻYWO]