A A+ A++

Obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek jest okazją do tego, aby szczególnie docenić pracę ludzi, którzy dbają o naszą strawę duchową, jaką dają książki. Ale to tylko część ich działalności.

„Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany” – pisał Józef Czechowicz, polski poeta awangardowy dwudziestolecia międzywojennego. Z kolei włoski pisarz Umberto Eco mówił: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

W tym, aby znaleźć interesujące nas tytuły pomagają bibliotekarze. Na przestrzeni wieków zawód ten przeszedł ogromną ewolucję.

– Współczesny bibliotekarz nadal zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem zbiorów oraz promocją czytelnictwa, ale dodatkowo świetnie porusza się w wielu obszarach: literackim, z zakresu wiedzy i kultury, a także nowych mediów – mówi Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach. – Jest tak ponieważ w swojej pracy musi jednocześnie znakomicie znać zbiory i śledzić na bieżąco rynek wydawniczy, by dobrze doradzić czytelnikowi w doborze literatury i multimediów, pomagać w pozyskiwaniu wiedzy, jak i stale podnosić swoje kwalifikacje, doskonalić warsztat pracy. Dążymy do tego, by nasza biblioteka była miejscem spotkań z książką, wiedzą, sztuką, informacją, a przede wszystkim z drugim człowiekiem – podkreśla.

Poza doradzaniem w wyborze książek i multimediów, polkowiccy bibliotekarze organizują, między innymi, spotkania autorskie i hobbystyczne, wystawy, warsztaty czy zajęcia edukacyjne. Rozwijającą się prężnie działalność zahamowała w ostatnim czasie pandemia.

– Mocno ograniczone zostały możliwości udostępniania zbiorów i pracy z czytelnikiem – wyjaśnia dyrektor Mich-Rutkowska. – Od całkowitego zamknięcia bibliotek w ciągu minionego roku przeszliśmy do udostępniania zbiorów, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w tym trzydniowej kwarantanny zbiorów, ale z bardzo ograniczoną możliwością pracy kulturalnej z czytelnikiem.

– Z niecierpliwością czekam na chwilę, kiedy wszystko wróci do normy, bo brakuje tego bezpośredniego kontaktu z innymi – mówi polkowiczanka Irena Felisiak. – Czekam na nasze spotkania w klubie dyskusyjnym. Spotykaliśmy się raz w miesiącu, aby rozmawiać na temat przeczytanej książki. Słuchałam tego, co inni mają do powiedzenia i to było inspirujące. Tak samo jak akcja „Podziel się swoim hobby”.

W MGBP pracuje 18 bibliotekarzy, w pięciu działach w placówce głównej w Polkowicach oraz w dwóch filiach wiejskich – w Jędrzychowie i Tarnówku. Księgozbiór biblioteki sięga prawie 90 tysięcy książek i prawie 10 tysięcy zbiorów specjalnych (filmów, audiobooków, płyt z muzyką, dokumentów elektronicznych). Udostępniane są też 34 tytuły czasopism bieżących i książka elektroniczna poprzez platformy: Legimi, Ibuk Libra oraz stanowisko z dostępem do zbiorów „Academica”.

Przy okazji dzisiejszego święta trudno nie wspomnieć o bibliotekarzach szkolnych. Ich praca także nie ogranicza się do wypożyczania książek. Są dla uczniów drogowskazem do rozwoju.

– Ze względu na specyfikę naszej szkoły, prowadzę bajkoterapię w oparciu o metodę Ericksona – mówi Anna Kulczyk z biblioteki w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie. – Polega ona na wyszukiwaniu zasobów u dziecka i budowaniu jego rozwoju, a chodzi o to, by znaleźć u dziecka jedną pozytywną cechę w zachowaniu i na niej budować właściwe zachowania. Ponadto, piszę autorskie projekty edukacyjne oraz innowacje pedagogiczne – dopowiada i dodaje, że biblioteka w tej szkole to nie tylko miejsce do wypożyczania książek, ale taki „mini dom kultury”. Z kącikami do czytania i relaksu, a także grami planszowymi.

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczynające Tydzień Bibliotek (8-15 maja).

Wszystkim bibliotekarzom życzymy satysfakcji z pracy, zadowolonych czytelników i regałów pełnych książek!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo sprzedania dom wolnostojący z pięknym widokiem (zdjęcia)
Następny artykuł“Projekt europejski to projekt pokoju i pojednania”. List 21 prezydentów