Do ustawy ratyfikacyjnej nie można wnosić poprawek – mówi wiceminister Waldemar Buda.
Ratyfikacja Funduszu Odbudowy musi być bezwarunkowa, a marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówiąc o poprawkach mija się z prawem – powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy.
Senat wniesie poprawki?
W środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że Senat będzie wnosił poprawki. – Zadaniem Senatu będzie tak zmodyfikować ustawę ratyfikacyjną, aby spróbować stworzyć tam kilka zabezpieczeń, które spowodują, że unijne pieniądze dostaną Polki i Polacy, każda gmina, powiat, województwo, a nie faworyci partii rządzącej – powiedział Grodzki.
W wywiadzie w Radiu Zet w piątek Buda podkreślił, że poprawki do ustawy ratyfikacyjnej nie są możliwe do uwzględnienia, jakiekolwiek by były. – Marszałek Senatu mówiąc o poprawkach nie tylko mija się z prawdą, ale i z prawem. Do ustawy ratyfikacyjnej nie można wnosić poprawek. Ratyfikacja musi być bezwarunkowa. Ja nawet wczoraj rozmawiałem z przedstawicielami Komisji Europejskiej, którzy byli zadziwieni, bo 19 krajów ratyfikowało już decyzje o zasobach własnych UE, natomiast nasza opozycja próbuje dokładać jakieś elementy – stwierdził Buda.
Wyraził nadzieję, że nie dojdzie do złamania prawa w Senacie i żadne poprawki nie będą głosowane. – Jeżeli jakieś poprawki będą, to ta ustawa wróci do Sejmu i wtedy będziemy chcieli doprowadzić ją do zgodności z prawem, czyli zachować czystą ratyfikację bez żadnych dodatków, bo tak mówią przepisy – podkreślił wiceminister.
Ustawa ratyfikacyjna w Senacie
Pytany o poparcie dla ustawy w Senacie, odparł, że według niego porozumienie budowane wokół ratyfikacji na poziomie Sejmu jest aktualne również na poziomie Senatu. Dlatego, jak mówił, jest spokojny o wynik głosowania w izbie wyższej, choć – przyznał – polityka jest zmienna.
Wiceminister przekazał również, że po konsultacjach społecznych rząd uwzględnił wiele uwag samorządów do Krajowego Planu Odbudowy. Jak zaznaczył, nie ma wątpliwości, że pieniądze z KPO będą rozdysponowane sprawiedliwie, a w razie jakichkolwiek sygnałów o nieprawidłowościach, będzie interweniował.
Kiedy Nowy Ład?
Buda wskazał też w rozmowie możliwy termin ogłoszenia założeń Nowego Ładu. Poinformował, że program jest praktycznie uzgodniony i zostanie zaprezentowany w okolicy 15 maja.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.
KW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS