W plebiscycie „Superregiony” na siedem najważniejszych wyzwań dla województwa lubuskiego zagłosowało kilkuset czytelników „Wyborczej”. Przez wiele dni na pierwszym miejscu była „praca i nowoczesna gospodarka”. Petem zaczęły zyskiwać zwolenników wyzwania klimatyczne i środowiskowe. Efekt? Za najważniejsze wyzwanie dla regionu w następnych dwóch dekadach głosujący uznali „ekologię, ochronę lasów i powietrza”. Na drugim miejscu znalazł się postulat dobrej pracy.
Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
– Zaskoczenie? Pan podkreślał, że fundamentem naszego powodzenia jest mocna gospodarka – pytam senatora Wadima Tyszkiewicza.
– Nie jestem zaskoczony. Słyszę w tych rezultatach głos młodego pokolenia. Dzieje się to w momencie, gdy gospodarka działa dobrze, stoi na mocnych nogach mimo pandemii. Skoro jak to się mówi gospodarka hula, to i jest praca. Młodzi uznają to za stan naturalny, nie pamiętają, gdy w lubuskich miastach szalało bezrobocie. A tak to już jest, że głosujemy za czymś, czego nie mamy. Młodzi mają dużo większą świadomość zagrożeń klimatycznych. Wiedzą, że silna gospodarka potrzebna jest do dobrobytu i dobrego życia, ale jeśli nie ma ekologii, to w ogóle życia nie ma. I te dwa wyzwania nie są sprzeczne, one świetnie się uzupełniają – odpowiada Tyszkiewicz.
Polska ma być zielona, ładna i wygodna – wyniki plebiscytu we wszystkich miastach i regionach
– To, że „ekologia, ochrona lasów i powietrza” znajdzie się na pierwszym miejscu można było przewidzieć. To głos młodego pokolenia. Dla naszego, po komunie, najważniejsze było mieć. Bo my nie mieliśmy nic. A chcieliśmy mieszkań, domów, koniecznie na własność, samochodów i wycieczek zagranicznych. I wiemy ile nas to kosztowało wysiłku. Oni stawiają na jakość życia, na zdrowe i czyste środowisko, komfort życia polegający na dobrych relacjach między ludźmi, nie pogoni w wyścigu szczurów. A ekologiczne Lubuskie z lasami, jeziorami może być pięknym miejscem do życia. Dla mnie ten wynik to czytelny sygnał: dorastające pokolenie chce ochrony środowiska. I od tego nie ma odwrotu.
– Pewnie, że ekologia jest istotna i gospodarka dobrze to czuje, w tym kierunku się zmienia. Stosowane innowacje i nowoczesne technologie zmierzają do tego, by nie obciążać środowiska. Według mnie najważniejsze są w tym względzie rozwiązania systemowe i prawne. Przecież jeżeli człowiek kupuje legalny, zasiarczony węgiel, to wina bardziej leży po stronie tego, który dopuszcza coś takiego do obrotu. Rozwiązań prawnych wymaga rozszerzenie odpowiedzialności producenta za produkcję śmieci. A tych produkuje się i zużywa o wiele za dużo. To są wielkie wyzwania, wymagające odważnych kroków. To rola odpowiedzialnego państwa i rządzących i systemowej polityki ekologicznej, która zaczyna się w każdym domu od segregacji śmieci – komentuje Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego i prezes zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.
W plebiscycie widać jeszcze wyraźniej troskę ekologiczną, gdy spojrzy się na wszystkie 12 wyzwań do wyboru. W czołówce znalazły się postulaty ekologicznego transportu, inwestycji w zdrowie, niebetonowania rzek. Wygrywały m.in. z budową dróg i rozwojem uniwersytetu. Wynik plebiscytu jest jasny: Lubuskie skręca w ekologię i ochronę klimatu.
Ostatecznie „siedem lubuskich wyzwań” wygląda tak:
Plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040. Siedem zwycięskich wyzwań dla woj. lubuskiego Studio GW
Poza siódemka znalazły się:
Zapobiegać suszom, nie możemy być pustynią – 19
Nie tylko S3, budujmy sieć dróg lokalnych -15
Dbajmy o winiarstwo, tożsamość i tradycję – 14
Zapobiec wyludnianiu, zatrzymać młodych – 13
Rozwój uniwersytetu i ośrodków naukowych – 12.
Więcej o plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040 słuchaj w Radiu Złote Przeboje w sobotę i w niedzielę o godz. 6.
CZYTAJ TAKŻE: Cebula: Silna lubuska gospodarka jest kluczem do wszystkiego dobrego
CZYTAJ TAKŻE: Kucharska-Dziedzic: Myślisz, że S3 i autostrady wystarczą Lubuskiemu? Nie wystarczą
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS