A A+ A++
fot. Zbyszek Kaczmarek / FORUM

Potrzebne są rozwiązania, które sprzyjają zakładaniu rodzin przez młodych ludzi, czyli m.in. odpowiednia polityka mieszkaniowa, podatkowa i stabilność zatrudnienia – wskazywała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas Kongresu 590.

Szefowa MRiPS wzięła udział w panelu dotyczącym prowadzenia polityki prorodzinnej w kontekście wyzwań demograficznych.

Maląg podsumowując ostatnie 5 lat w polityce społecznej, wskazała, że polepszenie sytuacji finansowej rodzin i poprawa wskaźników pronatalistycznych było celem wprowadzenia programu “Rodzina 500 plus”. “Warto to przypomnieć, bo w ramach tego programu do rodzin trafiło około 145 mld zł” – powiedziała minister.

Zwróciła uwagę, że program jest przez niektórych ekspertów krytykowany za brak wpływu na dzietność. Jednak – zdaniem minister – należy przeanalizować problem w perspektywie długofalowej. “Polityki demograficznej nie zmieni się w ciągu jednej kadencji. To jest wyzwanie na wiele lat, ale przede wszystkim wymaga ona systematycznych działań” – mówiła Maląg.

“Kiedy obejmowaliśmy rządy, współczynnik dzietności był na poziomie 1,28. Dzisiaj jest to ponad 1,4. Można powiedzieć, że oczekiwania były wyższe, jednak w ostatnich 5 latach dzieci urodziło się około 1 mln 900 tys., a więc więcej niż mówiły prognozy GUS w wysokiej perspektywie” – zaznaczyła minister.

Podkreśliła jednocześnie, że przy analizie tego tematu należy wziąć pod uwagę liczbę kobiet w tzw. wieku rozrodczym, która jest coraz mniejsza. “Wyzywaniem dla nas jest stworzenie warunków dla rodziny, by młodzi ludzie chcieli zakładać rodzinę, żeby w tej rodzinie rodziły się dzieci” – powiedziała Maląg.

Dlatego – jak wymieniła – oprócz 500+ dodatkowym wsparciem dla rodzin jest m.in. program “Maluch plus”. “Dzięki niemu od 2015 r. zostały podwojone miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 – dziś mamy ich prawie 200 tys.” – wskazała szefowa MRiPS.

Zapowiedziała, że rząd zamierza wdrażać “kolejne perspektywy w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz programów rządowych tak, aby dać rodzicom możliwość wyboru”.

Wśród propozycji służących odwróceniu niekorzystnych trendów demograficznych minister wymieniła m.in. działania w zakresie polityki mieszkaniowej, przyjazną politykę podatkową, stabilność zatrudnienia i kontynuowanie dotychczasowych programów społecznych.

“Są przygotowane takie rozwiązania, których część na pewno zostanie przedstawiona przez pana premiera Mateusza Morawieckiego w Nowym Ładzie. One sprzyjają przede wszystkim temu, aby młodzi ludzie podejmowali decyzję o założeniu rodziny” – podkreśliła minister.

Jak dodała, wyzwania w tym zakresie znajdą się także w opracowywanej obecnie przez rząd strategii demograficznej. “O konkretnych rozwiązaniach jeszcze dzisiaj nie będę mówiła. (…) Strategia niebawem ujrzy światło dzienne” – powiedziała.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że w polityce prorodzinnej potrzebna jest też współpraca rządu z samorządami i organizacjami pozarządowymi.

autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowszechny Punkt Szczepień w Pruszkowie
Następny artykułKibice wracają na stadiony