A A+ A++

Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

Liczba bezrobotnych w województwach

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało ilości zarejestrowanych osób bezrobotnych w powiatowych urzędach pracy z podziałem na województwa.

Zestawienie na dzień 31 marca 2020 r. oraz 31 marca 2021 r. zostało przygotowane w odpowiedzi na interpelację poselską nr 22460 udzieloną 28 kwietnia 2021 r.

Iwona Michałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowała, iż w końcu marca 2021 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 1.078,4 tys. bezrobotnych, a rok wcześniej 909,4 tys. Ministerstwo w tabeli podało szczegółowe dane na temat poziomu bezrobocia we wskazanych okresach w poszczególnych województwach:

Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r.

Sytuacja osób bezrobotnych była również przedmiotem interpelacji poselskiej nr 22228 w sprawie pomocy kierowanej do osób tracących pracę w wyniku pandemii. W odpowiedzi udzielonej 30 kwietnia 2021 r. sekretarz stanu Iwona Michałek podkreślała, iż „najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na kształtowanie się sytuacji na rynku pracy w Polsce jest obecnie ciągle trwający stan epidemii. Już wiosną ubiegłego roku analitycy przewidywali masowe zwolnienia, a prognozy bezrobocia rejestrowanego wskazywały na dwucyfrową wartość stopy bezrobocia”. Zdaniem Michałek te niekorzystne zapowiedzi nie znalazły potwierdzenia. „Wciąż zarówno liczba bezrobotnych, jak i stopa rejestrowanego bezrobocia pozostają znacząco niższe niż w czasie kryzysu widocznego na rynku pracy w latach 2009-2014. Co więcej Polska jest obecnie krajem o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej” – czytamy w udzielonej odpowiedzi”.

Ze względu na poprawę efektywności polskiego rynku pracy resort rozwoju pracuje nad ustawą o wspieraniu zatrudnienia. Jak pisze Michałek, celem zmian jest ukierunkowanie publicznych służb zatrudnienia na realizowanie aktywnej polityki rynku pracy nastawionej na osoby, które chcą pracować i w celu uzyskania realnej pomocy zarejestrują się w Centrach Wspierania Zatrudnienia.

Ministerstwo planuje również oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego. „Rozwiązanie to spowoduje, że jako osoby bezrobotne pracy będą rejestrowały się tylko osoby rzeczywiście poszukujące zatrudnienia lub innej formy wsparcia oferowanego przez urząd. Pracownicy urzędów pracy, którzy do tej pory zajmowali się sprawami związanymi z rejestracją osób bezrobotnych, czy też obsługą operacyjną spraw związanych z wyliczaniem i odprowadzeniem składki zdrowotnej za osoby rejestrujące się w urzędach pracy tylko w tym celu, będą mogli skoncentrować swoje działania na udzielaniu pomocy klientom” – przekonuje sekretarz stanu.

Ponadto rozwój usług elektronicznych realizowanych na rzecz klientów Centrów Wspierania Zatrudnienia ma umożliwiać m.in. dostęp do większej niż obecnie liczby ofert pracy zawartych w Centralnej Bazie Ofert Pracy czy udostępnienie CV w centralnej bazie CV.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych od 1 września 2020 r.

Z dostępnych obecnie form wsparcia dla osób bezrobotnych ministerstwo wymienia m.in. zasiłek dla bezrobotnych podwyższony od 1 września 2020 r. czy pomoc finansową w założeniu własnej firmy.

Z danych ministerstwa wynika, iż w 2020 r. z aktywnych form wsparcia skorzystało 213,5 tys. osób bezrobotnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRatyfikacja Funduszu Odbudowy. Polacy ocenili decyzję Sejmu
Następny artykułJeśli Colby Covington chce walczyć o pas musi pokonać Leona Edwardsa – taki warunek stawia Ali Abdelaziz