Nic nie jest ważniejsze od naszego zdrowia. W ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” w każdym województwie odbyły się masowe szczepienia przeciw COVID-19. Mobilny punkt szczepień powszechnych znajdował się na krakowskim Rynku. Od 1 do 3 maja łącznie w tym punkcie udało się nam zaszczepić 3,5 tysiąca osób!
– Pierwszego i drugiego dnia wydaliśmy po 1200 dawek preparatu firmy Johnson&Johnson. Trzeciego dnia szczepionkę przyjęło 1100 osób. Osób wyjątkowo zdeterminowanych i przekonanych o słuszności swoich działań. Nie straszny był im chłód, deszcz i wiatr. Podobnie jak wczoraj także dziś – jeszcze przed otwarciem punktu – na Rynku czekało blisko pół tysiąca osób! Przyszli na krakowski Rynek, bo dokonali słusznego wyboru – wyboru zdrowia i bezpieczeństwa, swojego i swoich bliskich. Przyszli po swoją przepustkę do normalności. To niezaprzeczalny dowód, że Małopolanie chcą się szczepić – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który koordynuje akcję szczepień w naszym regionie.
Przez ostatnie trzy dni w całej Polsce odbyła się akcja „Zaszczep się w majówkę”. Personel medyczny był do dyspozycji we wszystkich szesnastu miastach wojewódzkich. Pacjenci byli szczepieni jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Szczepionka ta powoduje, że układ odpornościowy, czyli naturalna obrona organizmu, wytwarza przeciwciała oraz wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19. Pamiętaj, że wszystkie szczepionki zostały wcześniej przebadane i są bezpieczne!
W trakcie trwania tej akcji łącznie w naszym województwie podano 3,5 tys. szczepionek. Szczepione były osoby z aktywnym e-skierowaniem. Akcja miała również charakter edukacyjny. Przez trzy dni pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiadali na pytania związane z Narodowym Programem Szczepień.
Każdego dnia majówki na Rynku pracowały zespoły szczepiące ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, liczące łącznie 3 lekarzy, 6 pielęgniarek i 6 pracowników administracyjnych. Pomocy udzielali też pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Nad bezpieczeństwem czuwali żołnierze, strażacy oraz policjanci. Tylko dziś ze strony Wojska i służb zaangażowanych było: 24 żołnierzy (12 z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 12 z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej), 14 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 8 policjantów.
– Dzięki dobrej organizacji udało nam się przeprowadzić tę akcję absolutnie zgodnie z planem. Wszystko przebiegło sprawnie. Wykorzystaliśmy pełny potencjał naszych trzech zespołów szczepiących, które pracowały przez te trzy dni pełną parą. Dzięki decyzji ministra Michała Dworczyka otrzymaliśmy dodatkową pulę tysiąca szczepionek i mogliśmy rozszerzyć akcję „Zaszczep się w majówkę”. Skala zainteresowania pokazuje, jak doskonałym pomysłem była ta rządowa akcja. Stała się ona uzupełnieniem kompleksowego Narodowego Programu Szczepień – naszego narodowego programu odpowiedzialności – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Kto jeszcze może się zaszczepić?
– Jeżeli ktoś nie zdążył przyjść na szczepienie – nic straconego. Wystarczy zarezerwować termin i miejsce szczepienia online na pacjent.gov.pl lub zadzwonić na infolinię 989 – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać. Dodatkowo trwa rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:
- 4 maja – roczniki 1988-1989,
- 5 maja – roczniki 1990-1991,
- 6 maja – roczniki 1992-1993,
- 7 maja – roczniki 1994-1996,
- 8 maja – roczniki 1997-1999,
- 9 maja – roczniki 2000-2003.
Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.
Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.
Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.
Jak zapisać się na szczepienie?
Masz 4 sposoby, żeby zapisać się na szczepienie bez wychodzenia z domu.
- Zadzwoń na bezpłatną infolinię 989.
Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Pamiętaj, że infolinia działa od godz. 6:00 rano.
- Wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333.
Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.
- Dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód).
Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.
- Skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.
Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie.
Źródło: MUW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS