A A+ A++

“Ludwig van Beethoven – odkrywca nowych światów, geniusz, wizjoner. Swoim charakterem zraził niejednego, w tym wielkich tego świata. Swoją niezależnością i wolnością twórczą fascynował największych cyników, z Gombrowiczem na czele. Powadzony z losem, milowymi krokami wyprzedzał teraźniejszość; nigdy nic nie udawał, tworząc muzykę szczerą, mądrą i czystą” – czytamy o artyście w komunikacie filharmonii. Jakie dzieła mistrza wybrzmią z gmachu przy ul. Dziewięciu Muz do internetowej sieci?

“Uwertura koncertowa „Coriolan” (1807) napisana została jako ilustracja muzyczna do dramatu Heinricha Josepha von Collina. Beethovenowi doskonale udało się w niej odmalować tragizm i wewnętrzny konflikt bohatera targanego z jednej strony uczuciem zranionej dumy, z drugiej – miłością do ojczyzny. Będąc pod wrażeniem legendy tytułowego rzymskiego wodza, wielki klasyk stworzył dzieło prawdziwie romantyczne, nasycone wielkimi emocjami i piękną szlachetną ideą.

I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 (1798) to dzieło pełne optymizmu i pogodnych, chwilami żarliwych emocji. Beethoven, odwołując się w nim do fortepianowych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta, pozostaje przy tradycyjnej formie i tradycyjnych środkach wyrazu, a jednocześnie spogląda już dalej i rozwija własny muzyczny język. Tuż przed publikacją Koncertu w 1801 roku Beethoven, po dokonaniu ostatnich korekt partytury, wyraził opinię, że to jedna z jego najlepszych kompozycji.

Zwieńczeniem programu będzie III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica” (1803) – jedno z najbardziej rewolucyjnych dzieł w całej historii muzyki; dzieło, w którym objawia się w pełni „inny” Beethoven. Buntownicze dysonanse, partytura wymagająca wirtuozerskich umiejętności od muzyków, rozmach i ładunek emocjonalny, podporządkowane wewnętrznej poetyckiej idei to przymioty, z pomocą których kompozytor stworzył niepowtarzalny świat, obalając osiemnastowieczne przyzwyczajenia i idiomy oraz nadając muzyce symfonicznej XIX w. całkiem nową jakość” – zapowiada filharmonia.

Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi dyrygent Piotr Sułkowski, a na fortepianie zagra Paweł Kowalski.

Koncert symfoniczny “Beethoven” w piątek 7 maja o godz. 19. Bezpłatna transmisja na kanale YouTube filharmonii.

Pamiętajmy, wszystko wskazuje na to, że to ostatnie tygodnie lockdownu dla kultury. Zgodnie z rządowym harmonogramem luzowania obostrzeń od 29 maja otworzą się filharmonie, teatry czy kina. Widownia będzie mogła być zajęta maksymalnie w 50 proc.

Wcześniej, bo od 15 maja, rząd zezwoli na organizację wydarzeń kulturalnych na zewnątrz. Limit wynosi 25 osób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaków Częstochowa. Papszun jak Ferguson? Czy Raków pokaże się w Europie z dobrej strony? Wideo
Następny artykułPamiątki świdnickich pionierów trafiły do muzeum