A A+ A++

Niektóre rezerwaty przyrody są dostępne dla mieszkańców i turystów. Zapytaliśmy katowicką Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska o miejsca polecane na majówkę. Oto propozycje przyrodników.

Kopce to leśny rezerwat przyrody w Marklowicach, najmłodszej części Cieszyna, utworzony jeszcze w 1953 roku, chroni fragment naturalnego lasu liściastego. Przecinają go malownicze wąwozy o stromych stokach, których dnem płyną niewielkie strumienie. Pasjonaci geologii zachwycają się spotykaną tutaj rzadką skałą wulkaniczną – cieszynitem.

W rezerwacie spotkać można łącznie ok. 150 gatunków roślin naczyniowych, z których 14 podlega ochronie prawnej. Perełką rezerwatu jest cieszynianka wiosenna. Według legendy ranny podczas wojny 30-letniej, zakochany w pięknej mieszkance Cieszyna żołnierz poprosił swoją ukochaną, by na jego grobie wysypała woreczek ojczystej ziemi. Potem na tym grobie zakwitły tajemnicze kwiaty o pięknych bladozielonych płatkach. W rzeczywistości cieszynianka wiosenna przywędrowała z Alp. To jedna z nielicznych roślin z epoki polodowcowej, która zachowała się w pierwotnej formie.

Bardzo bogata jest także fauna rezerwatu. Liczną grupą zwierząt na jego terenie są ptaki. Gniazduje tu wiele ptaków, z płazów występuje tu żaba trawna, ropucha szara, traszka zwyczajna i salamandra plamista. Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka dydaktyczna.

Kolejny rezerwat w Cieszynie ma charakter parkowy. Lasek Miejski nad Puńcówką została utworzony po to, by chronić cieszyniankę wiosennej oraz naturalny grądu z lipami, dębami, grabami, klonami zwyczajnymi i polnymi oraz jaworem. Przez teren rezerwatu przebiega zielona trasa spacerowa po Cieszynie.

MIECZYSŁAW MICHALAK

Żubrowisko w Jankowicach koło Pszczyny

Rezerwat „Żubrowisko” położony jest w środkowej części kompleksu Lasów Pszczyńskich to największy rezerw województwa śląskiego. Utworzony został z powodu istnienia na tym obszarze zamkniętej, zachowawczej hodowli żubrów linii pszczyńskiej. Funkcjonuje tutaj część o przeznaczeniu turystycznym i edukacyjnym. Pszczyńskie żubry podglądają kamery (www.zubry.pszczyna.pl). Ale Zagrodę Pokazową Żubrów można zwiedzać nie tylko w internecie. Warto wybrać się tam na prawdziwą, a nie wirtualną wycieczkę.

Na blisko 10 ha wybudowano zagrody dla żubrów. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego. Jest na co patrzeć. Samiec żubra waży blisko tonę, samica, choć znacznie mniejsza, też ma imponujące rozmiary. W końcu to największe ssaki w Europie. I straszne żarłoki – dorosły żubr zjada dziennie kilkadziesiąt kilogramów paszy. W pszczyńskich zagrodach żyją także inne zwierzęta – muflony, jelenie, daniele i sarny. Jest tutaj także budynek edukacyjny, w którym można zapoznać się z fauną i florą regionu.

GRZEGORZ CELEJEWSKI

Barania Góra

Bardzo urokliwymi i lubianymi przez turystów miejscami są dwie wiślańskie doliny u stóp Baraniej Góry: Białej i Czarnej Wisełki. Płyną nimi potoki, które łącząc się, dają początek Wiśle, królowej polskich rzek. Szczytowe partie góry wraz ze źródłami Czarnej i Białej Wisełki chroni rezerwat Barania Góra.

Szczyt Baraniej Góry to idealna propozycja na majową wycieczkę. Można wybrać szlak zaczynający się Wiśle Czarnem, czeka nas 2,5 godziny marszu na szczyt. Początek spaceru to około półgodzinny marsz po asfaltowej drodze biegnącej wzdłuż potoku. Potem niebieski szlak skręca w stronę Baraniej Góry. Już po kilku minutach marszu dochodzimy do urokliwej kaskady na Białej Wisełce.

Warto pamiętać o tym, że Czarna i Biała Wisełka, a także potok Malinka, to również tereny rezerwatu. Tutaj w krystalicznie czystych, górskich wodach chroni się pstrąga potokowego. Podczas wycieczki warto zwrócić uwagę na okazałe świerki. To świerki istebniańskie, uważane za najpiękniejsze na świecie. Świetnie nadają się do wyrobu instrumentów muzycznych, Niemcy robili z nich niezatapialne kadłuby swoich ścigaczy torpedowych.

Pod szczytem jest popularne schronisko PTTK.

Widok z Baraniej GóryWidok z Baraniej Góry Fot. Rafa3 Mielnik / Agencja Gazeta

Czantoria

W każdy pogodny dzień pod kolejką linową na Czantorię ustawiają się setki turystów, którym nie chce się wdrapywać na górę. Krzesełka wywożą chętnych na wysokość 851 m n.p.m. Na szczyt Czantorii i do granicy z Czechami można też pójść szlakiem, mijając po drodze rezerwat na północnych stokach góry. Chroniony piękny las jesionowo-jaworowo-bukowy o charakterze lasu naturalnego oraz cenne gatunki roślin, m.in.: wawrzynek wilcze łyko, śnieżyczka przebiśnieg, parzydło leśne.

Czantoria to także królestwo zwierząt. Tutaj jelenie mają rykowisko, spotkać można rzadkie gatunki ptaków, m.in. bociana czarnego, pojawiają się w lesie nasze największe drapieżniki – niedźwiedzie, wilki i rysie. Rezerwat sąsiaduje z Narodowym rezerwatem przyrody Cantoryje (Národní prírodní rezervace Cantoryje) w Czechach.

Widok z Baraniej GóryFot. Marta Błażejowska / Agencja Gazeta

Sokole Góry (okolice Olsztyna koło Częstochowy)

To kolejna propozycja przyrodników. Sokole Góry to lesiste masywy z malowniczymi wapiennymi skałkami oraz licznymi osobliwościami przyrodniczymi, jeden z największych rezerwatów na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Przez obszar Sokolich Gór przebiega czerwony Szlak Orlich Gniazd, jest też tutaj ścieżka edukacyjna w pobliżu jaskiń i ostańców skalnych, na turystów czeka także sieć szlaków wokół rezerwatu. Są tutaj także szlaki rowerowe. Miłośników roślin zachwycą na pewno storczyki oraz ciepłolubna roślinność rosnąca na skałach.

Szlaki rowerowe na JurzeSzlaki rowerowe na Jurze Grzegorz Skowronek

Łężczok (okolice Raciborza)

Rezerwat przyrody Łężczok położony jest w dolinie Odry, na zachód od wsi Babice. Chroni wielogatunkowy las łęgowy i pocysterskie stawy rybnych. Zajmuje powierzchnię 408 ha i należy do największych w Polsce. W rezerwacie żyją m.in. sarny, lisy, zające oraz ponad 210 gatunków ptaków, z czego 121 lęgowych. Pod względem liczby gatunków ptaków rezerwat zajmuje drugie miejsce w Polsce po Stawach Milickich. Spotkać tu można bociana czarnego, kanię czarną, perkoza, trzmielojada, kormorana, orlika krzykliwego i gęś gęgawkę. Miłośników drzew zachwycają stare aleje nagroblowe powstałe ponad 200 lat temu.

Powierzchnia stawów wynosi ponad 200 ha. W wodzie i na brzegach wypatrzyć dostrzec można takie rośliny, jak kotewka orzech wodny, storczyk, strzałka wodna, salwinia pływająca, grzybień biały, grążel żółty. Na stawie Salm Duży jest platforma widokowa, niedawno zakończył się jej remont. Przez teren rezerwatu przechodzą dwa długodystansowe szlaki turystyczne: Szlak Husarii Polskiej z Będzina do Krzanowic, upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego na Wiedeń oraz Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych z Chałupek do Bierawy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDługi majowy weekend na drogach: Śmiertelny wypadek w Łódzkiem. Policyjne statystyki przerażają
Następny artykułMACHNÓW NOWY Nietrzeźwy kierowca potrącił piesze i uciekł