A A+ A++

Publikacja z dnia: 29-04-2021 17:04

Środowisko jest przepełnione odpadami wykonanymi z tworzyw sztucznych.

Pomocą w rozwiązaniu tego problemu ma być nowy podatek od opakowań plastikowych. Kiedy wchodzi w życie i na czym będzie polegał?

Nowy podatek

Unia Europejska już od wielu lat stara się o zatrzymanie postępującego zanieczyszczenia środowiska. Jednym z działań mających prowadzić do tego celu było stworzenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Unia skupiła się w niej głównie na plastiku, który obecnie jest jednym z największych problemów z którym zmaga się środowisko. Dotyczy to szczególnie plastiku w morzach i oceanach. Tworzywo to stanowi ogromne zagrożenie dla zwierząt, które go zjadają i zaplątują się w niego.

W celu wdrożenia w życie przepisów znajdujących się w dyrektywie, od lipca 2021 roku zacznie obowiązywać podatek od opakowań plastikowych. Jego celem będzie ograniczenie stosowania jednorazowych produktów, składających się z tego materiału.

Całkowity zakaz plastiku?

Nowelizacja ustawy ma ustanowić również zakaz wprowadzania do obrotu produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, które są oksydegradowalnych (nienadające się do recyklingu). Zakaz obejmie m.in. jednorazowe talerze i sztućce, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów oraz patyczki higieniczne. Na rynek nie będzie można też wprowadzać pojemników na posiłki wykonanych z polistyrenu ekspandowanego, w których obecnie umieszcza się posiłki wydawane np. w fast foodach.

5 gr za opakowanie

Kolejną zmianą jest objęcie rozszerzoną odpowiedzialnością producentów (ROP) tych przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu produktu jednorazowego użytku. Oznacza to, że będą oni ponosić koszty m.in. kampanii edukacyjnych i zagospodarowania odpadów powstałych z takich produktów. Dodatkowo, będą płacić opłatę w wysokości max 5 gr za każdą sztukę wprowadzanego na rynek opakowania plastikowego. Dokładne stawki zostaną określone w rozporządzeniu. Oprócz tego na części produktów, np. podpaskach, chusteczkach nawilżanych, umieszczane będą informacje o tym, jak prawidłowo zagospodarować odpady powstałe z tych produktów, za co też zapłacą ich producenci.

Na kogo spadną koszty?

Projekt nowelizacji zakłada, że miejsca takie jak knajpy, bary, restauracje fast food i wszelkie inne punkty gastronomiczne, które serwują swoje produkty w jednorazowych opakowaniach z tworzyw sztucznych będą musiały zapewnić klientowi alternatywę w postaci opakowań wielokrotnego użytku. Opakowania te muszą być wykonane z materiałów przyjaznych środowisku lub przynajmniej innych niż plastik.

W całym tym zamieszaniu to jednak nie lokale gastronomiczne będą stratne, a konsumenci. Otóż, opłatę za kubeczek czy plastikową tackę będą pobierały sklepy, hurtownie lub lokale gastronomiczne. Oznacza to, że właściciele knajp nie będą sami płacić za swoje plastikowe opakowania, a spadnie to na ich klientów. Restauracje będą doliczać wspomnianą opłatę do ceny danego dania lub napoju, albo będzie ona stanowić całkowity koszt opakowania dla nabywcy.

Opłata produktowa, bo tak inaczej będzie się nazywać dodatkowa opłata będzie więc spoczywać całkowicie na klientach lokali, którzy za swoje ulubione produkty będą musieli po prostu zapłacić wyższą cenę niż dotychczas. Według informacji zawartych w projekcie wynika, że jej wysokość nie przekroczy 1 zł liczoną od pojedynczej sztuki opakowania jednorazowego użytku, czyli np. kupując dwie kawy na wynos, klient zapłaci 2 zł więcej niż przed wprowadzeniem omawianego podatku.

Doradca podatkowy – sprawdzona pomoc

Przedsiębiorcy posiadający lokale gastronomiczne ze wszystkimi wątpliwościami dotyczącymi nowego podatku od opakowań plastikowych mogą zgłosić się o pomoc do osoby takiej jak doradca podatkowy . Warto przy tym wybrać specjalistę, który na bieżąco aktualizuje swoją wiedzę i ma pojęcie o najnowszych zmianach podatkowych w kraju.

(materiał zewnętrzny)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybuch gazu pod Grójcem. Zawaliła się część domu, nie żyje 43-latek
Następny artykułCzęstochowskie24: To już czas na wybór szkoły