A A+ A++

W ogrodzie zoologicznym zlokalizowanym w sercu Lasu Wolskiego mieszka ponad 270 gatunków zwierząt. Tutaj mają swój dom m.in. kinkażu żółte, czyli misie miodowe, kitanki lisie, małpiatki galago senegalskie, mangaby czarne, żyrafy, pawie i wiele innych uroczych gatunków. Warto zajrzeć do wszystkich mieszkańców, zwłaszcza że jeśli podczas majówki pogoda będzie sprzyjać, zwierzęta chętniej wyjdą na wybiegi. Kto będzie miał szczęście, zobaczy m.in. krakowskie słonie.

Baby i Citta

W ogrodzie mieszkają dwie słonice – 61-letnia Baby i 40-letnia Citta, które przed znalezieniem azylu w Krakowie cierpiały poddawane tresurze w cyrkach. Baby pracowała we włoskim cyrku aż przez 35 lat, a młodsza Citta w niemieckim i to też ponad połowę swojego życia. Kiedy wyczerpane tyloma latami pracy słonice odmówiły treserom posłuszeństwa, chciano się ich jak najszybciej pozbyć.

Zwierzęta trafiły do Terra Natura Park w Hiszpanii, gdzie dochodziły do siebie. W 2006 roku, po śmierci krakowskiej słonicy Birmy, hiszpańskie zoo zaproponowało, żeby Baby i Citta zamieszkały w Krakowie.

Krakowski ogród zoologiczny Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

– Początkowo były nieufne. Stopniowo przyzwyczaiły się do nowych warunków i opiekunów. Nauczyły się komend wydawanych po polsku. Baby została przywódczynią naszego “słoniowego” stada. Młodsza o 20 lat Citta musi jej ustępować i ją słuchać – uśmiechają się pracownicy krakowskiego zoo. Przypominają, że słonie azjatyckie (ale też afrykańskie) są zagrożone wyginięciem i znajdują się na czerwonej liście (IUCN).

Tapiry o uroczych nosach

Na majówkowy wybieg wyjdą też zebry, małpy, żyrafy, antylopy i być może tapiry, które kilka dni temu (27 kwietnia) miały swoje święto (Światowy Dzień Tapira). W krakowskim zoo te dość duże brązowe zwierzaki o uroczych nosach mieszkają od lat 90. Przywędrowały do Krakowa z Ameryki Południowej.

– Spotkacie u nas Boliwię i jej syna Olka. Tapiry zwracają na siebie uwagę wyjątkowym nosem, czyli ruchliwą i elastyczną trąbką. Są roślinożerne, zjadają różne gatunki owoców i warzyw. Należą do rzędu ssaków nieparzystokopytnych. Niestety, wszystkie pięć gatunków tapirów jest zagrożonych wyginięciem. Powodem jest kurczenie się siedlisk w wyniku wycinki lasów pod budowy kopalń czy dochodowych plantacji np. palmy olejowej – wyjaśniają pracownicy zoo.

W przerwach od zwiedzania zoo dyrekcja zaprasza na… krakowskie laguny i gorące napoje.

Krakowskie zoo jest czynne codziennie od godz. 9 do 19 (kasa do 18). Bilety w cenie 18 zł (ulgowy) i 22 zł (normalny).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFinał Pucharu Polski – dla kogo trofeum?
Następny artykułCzystka w mediach Orlenu. Z “Nowin” odchodzi Stanisław Sowa. Nowym naczelnym Arkadiusz Rogowski