A A+ A++

Wspomniany nowy, kołowy wóz bojowy dla Marines ma zostać pozyskany w ramach programu Advanced Reconnaissance Vehicle (ARV), który na rzecz USMC prowadzi od września 2019 roku Biuro Badawcze Marynarki Wojennej. Sponsoruje ono od tego czasu prace badawczo-rozwojowe prowadzone w amerykańskim przemyśle zbrojeniowym nad tego typu konstrukcją, a kontrakty na ten cel zostały jak dotąd przyznane m.in. spółkom GDLS czy SAIC.

Cykl życia obecnie używanej rodziny LAV-25 ma co prawda wygasnąć dopiero w połowie lat 30 jednak już teraz podejmowane są kroki w celu przyśpieszonego zastąpienia tej konstrukcji. Działania te przyśpieszają również w związku z pomyślnym przebiegiem programu Amphibious Combat Vehicle (ACV). Celem tego programu jest pozyskanie nowej rodziny pływających kołowych wozów bojowych dla USMC. Mają one zastąpić obecnie używane pływające gąsienicowe transportery opancerzone AAV7A1, które są już mocno przestarzałe i wyeksploatowane. Pierwsza partia tych wozów została wdrożona do służby liniowej pod w październiku, a ich produkcja seryjna rozpoczęła się w grudniu ub.r. W efekcie główny wysiłek w USMC zostaje skierowany na pozyskanie nowego rozpoznawczego KTO.

Reklama

ARV według wstępnej koncepcji ma być opancerzonym pojazdem rozpoznawczym zdolnym do zapewnienia kompleksowego wsparcia piechocie morskiej w zakresie prowadzenia działań rozpoznania bojowego, a w tym zdobycia, gromadzenia i przekazywania niezbędnych informacji na polu walki. Jednocześnie ma on być zintegrowany z bezzałogowymi pojazdami lądowymi i sztuczną inteligencją w ramach rozwijanej obecnie koncepcji Manned-Unmanned Teaming (MUM-T).

obecnie Textron Systems nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących swojego nowego kołowego wozu bojowego oprócz publikacji jego fotografii w terenie pustynnym. Wóz ten zaprojektowano w klasycznym dla współczesnych kołowych transporterów opancerzonych układzie konstrukcyjnym oraz wyposażono w układ napędowy 6 × 6 choć z niesymetrycznie rozstawioną osią przednią, która jest wysunięta do przodu. Uzbrojenie stanowią zamontowane w zdalnie sterowanym module uzbrojenia Kongsberg RS4-J wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning M2 kal. 12,7 mm oraz wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin oraz głowica optoelektroniczna. Dodatkowo wóz wyposażono w system obserwacji dookolnej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwsze kroki w AA
Następny artykułTchorowski odwołany! Znamy nazwisko nowego komendanta!