A A+ A++

Badanie wariografem staje się coraz popularniejsze. Jest wykorzystywane do odkrywania prawdy nie tylko – jak nam się najczęściej wydaje – przez polski system prawny – ale również przez osoby prywatne. Warto wiedzieć jak działa wykrywacz kłamstw i w jakich sytuacjach może się przydać. Potrzebne informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.wariograf.com.pl.

Co to jest wariograf?

Wariograf nazywany jest potocznie wykrywaczem kłamstw. To urządzeni wykorzystywane do zapisu określonych procesów zachodzących w organizmie badanego człowieka. Wariograf umożliwia ich szczegółową analizę i uzyskanie wyników mówiących np. o udziale danej osoby w zdarzeniu, którego okoliczności są akurat ustalane.

Kto decyduje się na badanie wykrywaczem kłamstw?

Badanie wariografem jest wykorzystywane nie tylko przez polski wymiar sprawiedliwości, gdzie może stanowić dowód w sprawie i wypływać na zapadające wyroki. Coraz częściej ma zastosowanie komercyjne np. w wielu firmach. W jakim celu jest tam wykorzystywane? Powody mogą być naprawdę różne. Te najczęściej wymieniane to m.in. wyciek informacji z firmy, kradzieże, a nawet rekrutacja do pracy. Służy wówczas weryfikacji tego, co potencjalny kandydat zawarł w swoim CV i liście motywacyjnym – z tym, co rzeczywiście miało miejsce. Dzięki temu podjęcie decyzji o zatrudnieniu danej osoby jest obarczone mniejszym ryzykiem niepowodzenia w dalszym kontakcie z nią. Można sprawdzić jakie ma nastawienie do pracy oraz poprzednie doświadczenie oraz przede wszystkim czy czegoś nie zataja, co mogłoby rzutować na jej pracę. Wariograf może również ułatwiać wyłapywanie osób podstawionych przez konkurencję, które mają jedynie zajmować się wyprowadzeniem z firmy cennych dokumentów czy informacji. Nie da się ukryć, że dzięki tego typu badaniom właściciele wielu dobrze prosperujących przedsiębiorstw są w stanie również regularnie analizować stosunek pracowników do wykonywanych przez nich pracy, sprawdzać czy nie działają na ich szkodę oraz kontrolować ich zaangażowanie i nastawienie do zleconych zadań. Pozwala to uniknąć wielu strat finansowych, a z drugiej strony – docenić tych pracowników, którzy są maksymalnie skoncentrowani na tym, co robią i lojalni.

Nie sposób również pominąć jeszcze innych popularnych celów, do których wykorzystuje się wariograf– badanie lojalności i wierności partnerskiej czy te dotyczące uzależnień m.in. od narkotyków czy alkoholu.

Jak działa wariograf?

Głównym celem przeprowadzania badania jest ocena odpowiedzi pod kątem tego czy są one prawdziwe i wiarygodne. Wariograf rejestruje jako wykres sygnały wysyłane przez mózg osoby udzielającej odpowiedzi na konkretne pytania. Wskazują one na istnienie tzw. śladu pamięciowego, czyli zmiany, która jest w układzie nerwowym, a jest wywołana danymi przeżyciami czy też bodźcami. Wariograf posiada czujniki, które podczas badania analizują również parametry życiowe takie jak oddech oraz ciśnienie tętnicze. Starsze wariografy wykreślają parametry w formie papierowej, zaś te nowsze – cyfrowo w formie kolorowego wykresu. Najważniejszy czujnik wariografu nakreśla swego rodzaju linię, która odzwierciedla opór elektryczny skóry (GSR) oraz impuls wysyłany przez mózg. Potwierdza on to, że dane zdarzenie było zarejestrowane właśnie przez mózg. Samo przeprowadzenie takiego badania jest w ogóle możliwe ze względu na to, że mózg reaguje na zadane pytanie zmianą wilgotności skóry. Im wilgotniejsza robi się skóra, tym lepszym staje się przewodnikiem prądu elektrycznego. Natężenie prądu rośnie wraz ze wzrostem wilgotności skóry, a opór maleje (stosunek napięcia do natężenia).

Wariograf bazuje na ludzkich reakcjach

Praca wariografu bazuje na reakcjach ludzkich na określone sytuacje. Podczas mówienia nieprawdy następuje uruchomienie emocji, które z kolei pociągają za sobą określone reakcje fizjologiczne czy też poznawcze. Ma to związek z funkcjonowaniem nerwowego układu wegetatywnego, a precyzując – jego układu współczulnej części. Warto podkreślić, że wszelkie reakcje organizmu są niezależne od woli człowieka, więc nie ma on na nie wpływu. Dlatego wariograf wykrywa np. czy dane zdarzenie było znane osobie badanej, czy brała w nim udział itd. Jak wiadomo to, co mówi badana osoba nie musi być tożsame z prawdą. Jak się okazuje, kiedy kłamiemy nasze ciało i umysł zachowują się inaczej i właśnie to wykrywa wariograf. Podstawowa cecha, która pojawia się, gdy mówimy nieprawdę to pobudzenie. Jego symptomami są m.in. zmiana rozszerzenia źrenicy, szybszy oddech, przyspieszony puls i wyższe ciśnienie krwi.

Podsumowując, wiarygodność wariografu może osiągać nawet 89%. Nic dziwnego, że nie brakuje chętnych, by z niego skorzystać, również na gruncie komercyjnym. Skąd tak duże zainteresowanie? Z pewnością ma na to wpływ właśnie skuteczność badań oraz to, że czasem są one jedynym sposobem na poznanie prawdy dotyczącej danej sytuacji lub zdarzenia.

materiał promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMazurska majówka. Jacht wynająć można, ale szambo poleje się do jeziora
Następny artykułNo i Lewica ograła Platformę