Jeszcze przed majówką ZUS wypłaci ostatnią transzę trzynastek osobom, które pobierają świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Całkowity prognozowany koszt wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia w ZUS w całym kraju wyniesie przeszło 11,2 mld zł.
ZUS wypłaca trzynastą emeryturę wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota dla wszystkich jest taka sama i wynosi 1250,88 zł brutto. – Wyjątkiem jest renta rodzinna. Jeśli kwotę świadczenia pobiera kilka osób, to przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Co ważne z dodatkowego rocznego świadczenia nie dokonuje się potrąceń i egzekucji – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Aby otrzymać trzynastkę, należy mieć ustalone prawo do jednego ze świadczeń emerytalno-rentowych na dzień 31 marca tego roku i pobierać to świadczenie. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.
Dwie decyzje w jednej kopercie
Trwa wysyłka listów z decyzjami o przyznaniu tzw. trzynastki i nowej wysokości świadczenia po waloryzacji. – W tym roku podobnie jak w ubiegłym, emeryci i renciści otrzymają dwie decyzje w jednej przesyłce pocztowej – dodaje rzeczniczka.
Dodatkowe świadczenie pieniężne oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoim świadczeniobiorcom wypłacają także KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biura Emerytalne i Biuro Emerytalne Służby Więziennej. W przypadku zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową, osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS