W toku działalności przedsiębiorstwo może uznać, że dany składnik majątku zmieni swoje przeznaczenie. W przypadku gdy jednostka dotychczas kwalifikowała składnik aktywów jako towar, a planowane jest wykorzystanie go na własne potrzeby powinno zostać dokonane przekwalifikowanie do środków trwałych. Operacja ta znajduje swoje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa.
Towary są jedną z kategorii rzeczowych aktywów obrotowych, które nabyte zostały celem dalszej odsprzedaży w nieprzetworzonym stanie. Mogą się one znajdować w magazynach zarówno własnych jak i obcych jednostki.
Składnik majątku, który ma zostać przekwalifikowany powinien spełniać warunki, które pozwalają zaklasyfikować go jako składnik rzeczowych aktywów trwałych. Warunki te zostały określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości i są następujące:
– dłuższy niż rok horyzont przewidywanej ekonomicznej użyteczności,
– kompletność,
– zdatność do użytku,
– wykorzystywane przed jednostkę na własne potrzeby w prowadzonej działalności,
Przekwalifikowanie majątku z towaru na środek trwały powinno także zostać poprawnie udokumentowane. Służyć może temu dokument OT, w którym wskazany będzie rodzaj środka trwałego, numer w kartotece, data przekazania do użytkowania, metoda i roczna stawka amortyzacji oraz wartość początkowa, którą w tej sytuacji będz…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl – pakiet plus już od 39,90 zł za miesiąc
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS