A A+ A++

Stawki VAT. Ministerstwo Finansów planuje czasowe obniżenie stawki VAT na środki poprawiające żyzność gleby. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać wydane w maju 2021 r.

Stawki VAT na środki poprawiające żyzność gleby

MF pracuje nad projektem rozporządzenia, które przewiduje czasowe, w okresie 12 miesięcy – od 1 maja 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. – obniżenie stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. dla środków poprawiających właściwości gleby – wynika z wykazu prac legislacyjnych resortu finansów.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Ministra Finansów z 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Nowa matryca stawek VAT

Od 1 lipca 2020 r., zgodnie z nową matrycą stawek VAT, nastąpiła podwyżka stawki VAT do 23 proc. na szeroko wykorzystywane w produkcji roślinnej środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz organiczne i organiczno-mineralne podłoża do upraw niebędące ziemią ogrodniczą. Takimi środkami jest np. kora ogrodowa, humus czy biokompozyty.

Zobacz również:

Zmiana stawki VAT a koszty produkcji płodów rolnych

Docierające do resortu finansów liczne sygnały Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że zmiana stawki VAT dla ww. towarów przekłada się na realny wzrost kosztów produkcji płodów rolnych. Wzrost cen ww. środków może powodować, w opinii resortu finansów, zmniejszenie zainteresowania ze strony producentów rolnych ich zakupem. Ograniczenie zużycia tych środków może skutkować z kolei obniżeniem żyzności gleb i ograniczeniem produkcji roślinnej – napisano w uzasadnieniu.

Resort finansów planuje wydanie tego rozporządzenia w maju 2021 r.

autor: Anna Wysoczańska
awy/ mmu/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiS o Lewicy: rozsądna opozycja. „Komplement czy obelga?”
Następny artykułFałszywe testy na COVID-19 słono kosztują