A A+ A++

Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.

Rozporządzenie ws. prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych skierowane do opiniowania

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji ws. prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych zostało w poniedziałek skierowane do opiniowania – czytamy w biuletynie Rządowego Centrum Legislacji. Rozporządzenie reguluje m.in. kwestie przetwarzania danych biometrycznych w dowodach osobistych.

Projekt z dnia 21 kwietnia określa sposób prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych (RDO), sposób przetwarzania danych biometrycznych w nim zawartych, jak i sposób i zakres danych przekazywanych z Rejestru Dowodów Osobistych do rejestru PESEL, Krajowego Systemu Informacyjnego Policji i Systemu Informacyjnego Schengen.

Zobacz również:

Dane biometryczne przetwarzane w formie zaszyfrowanej

Według projektu rozporządzenia zamieszczonego w RCL dane biometryczne gromadzone w RDO mają być przetwarzane w formie zaszyfrowanej, z zastosowaniem algorytmów i długości kluczy stosowanych dla użytkownika końcowego zgodnych z polityką świadczenia usług dla dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Klucze te mają być przechowywane i generowane w urządzeniu spełniającym wymagania bezpieczeństwa w normie PN-EN 419211-2:2013. Dane mogą być przetwarzane w postaci niezaszyfrowanej jedynie w trakcie procesu ich pobierania oraz personalizacji dowodu osobistego – czytamy w projekcie.

Dane zgromadzone w RDO nie podlegają usunięciu, chyba że z odrębnych przepisów wynika obowiązek ich usunięcia – czytamy w rozporządzeniu.

Dokument określa również postępowanie w przypadku unieważnienia, zawieszenia czy cofnięcia zawieszenia dowodu osobistego, a także postępowanie stosowane w przypadku przesyłu danych do Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP) i Systemu Informacyjnego Schengen (SIS).

Rozporządzenie planowo wejdzie w życie z dniem 2 sierpnia 2021 r.

W uzasadnieniu czytamy, że rozporządzenie określa sposób prowadzenia RDO oraz – w związku z zamieszczeniem w dowodzie osobistym drugiej cechy biometrycznej, jaką są odciski palców – reguluje kwestię przetwarzania danych biometrycznych w zakresie odcisków palców w RDO i w całym procesie wydawania dowodów osobistych.

Projektowana regulacja nie zawiera przepisów technicznych w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych i nie podlega notyfikacji Komisji Europejskiej. (PAP)

mfr/ mk/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTransferowy rekord pobity. Nowy trener Lewandowskiego za 25 mln euro
Następny artykułPrzekwalifikowanie towarów do środków trwałych