W zeszłym roku zadebiutowały procesory AMD Ryzen serii 5000 o kodowej nazwie Vermeer. Producent obecnie nie zdradza swoich najbliższych planów na dalszy rozwój architektury Zen. Wiemy, że inżynierowie firmy są na zaawansowanym etapie prac nad projektem Zen 4, który zostanie wprowadzony na rynek w 2022 roku. Według ostatnich informacji, architektura Zen 4 wykorzysta 5 nm proces technologiczny TSMC, a procesory z tej rodziny zostaną ochrzczone nazwą Ryzen 7000. Tak więc o ile w tym roku nie ma co liczyć na Zen 4, z całą pewnością AMD nie zdecyduje się na wprowadzenie żadnych nowych jednostek. Tym mają być Ryzeny serii 6000 o kodowej nazwie Warhol. Choć firma wciąż oficjalnie niczego na ich temat nie ujawniła, w sieci aż roi się od informacji na temat odświeżonej architektury Zen 3 i jeszcze lepszej efektywności energetycznej.
W sieci pojawiły się nowe informacje na temat możliwej wydajności procesorów AMD Ryzen serii 6000 “Warhol” oraz Ryzen serii 7000 “Raphael” względem jednostek Zen 2 oraz Zen 3.
Procesory AMD Ryzen serii 6000 mają wykorzystać udoskonaloną architekturę Zen 3 (określaną nieoficjalnie jako Zen 3+) – podobny krok producenta widzieliśmy już przy okazji premiery procesorów Ryzen 2000 (Zen+ zamiast Zen 2). Według doniesień, których źródłem jest kanał YouTube RedGamingTech, główną różnicą w procesorach Ryzen 6000 względem Ryzen 5000 mają być nieco wyższe zegary. Celem producenta jest przekroczenie w najwydajniejszych jednostkach bariery 5 GHz od razu po wyjęciu z pudełka. Dzięki temu w wybranych programach mamy uzyskać wydajność wyższą od 9 do maksymalnie 12 procent względem układów Zen 3 Vermeer. Pomóc w tym ma nieco usprawniony, 6 nm proces technologiczny TSMC, który będzie gotowy w 4 kwartale tego roku. Spodziewamy się zatem, że procesory Warhol (Ryzen 6000) pojawią się właśnie w tym okresie.
Nieco więcej informacji pojawiło się także na temat zupełnie nowej generacji procesorów określanych mianem Raphael. Mowa o procesorach Ryzen 7000, które jako pierwsze w serii będą posiadały także zintegrowane układy graficzne, oparte na architekturze RDNA 2. Według doniesień ze wspomnianego kanału, konsumenckie procesory Zen 4 nadal będą wyposażone w maksymalnie 16 rdzeni oraz 32 wątki, jednak ze względu na daleko idące zmiany w architekturze Zen 4, wydajność procesorów ma być wyższa o maksymalnie 45% w porównaniu do układów Ryzen serii 3000 (Zen 2). Z tego względu powinniśmy oczekiwać mniej więcej 20-25% wzrostu wydajności względem procesorów Zen 3. Podkreślamy, że mowa o nieoficjalnych doniesieniach i na obecnym etapie ich weryfikacja jest praktycznie niemożliwa.
Źródło: Notebookcheck, RedGamingTech
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS