A A+ A++

Bon turystyczny to świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje niezależnie od dochodu.

Świadczenie jest ważne do końca marca 2022 roku. Wciąż jednak wiele osób z bonu turystycznego nie skorzystało. Według danych ZUS, Polacy wydali ok. 10 proc. świadczeń przeznaczonych na usługi turystyczne. Oznacza to, że wielu rodaków nadal może opłacić bonem np. swój wyjazd wakacyjny. 

Zobacz wideo
Jak uzyskać i wykorzystać bon turystyczny?

Do kiedy można pobrać bon turystyczny?

Możliwości skorzystania z bonu są jednak od pewnego czasu mocno utrudnione, bo hotele nie przyjmowały turystów zarówno w trakcie Bożego Narodzenia, jak i ferii zimowych. Zostały otwarte na krótko w lutym i w marcu, ale potem doszło do kolejnego zamknięcia i już wiadomo, że turyści nie będą mogli skorzystać z obiektów noclegowych również w czasie majówki. 

To zrodziło pytania, czy bon turystyczny zostanie przedłużony. Rząd debatował nad tym pomysłem, jednak, jak dowiedziało się nieoficjalnie money.pl, ważność bonu się nie zmieni. Do kiedy można pobrać bon turystyczny w takim razie? Termin pozostaje bez zmian, trzeba będzie skorzystać z niego do końca marca 2022 roku, inaczej pieniądze przepadną.

“Po licznych konsultacjach z branżą turystyczną uznaliśmy, że priorytetem powinno być wykorzystanie bonu turystycznego już podczas najbliższego sezonu wakacyjnego. I stąd lada chwila będzie promowany. Będziemy o nim przypominać, gdy tylko sytuacja epidemiczna pozwoli myśleć o regularnej turystyce” – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w rozmowie z money.pl.

Bon turystyczny – na co można wydać?

Początkowo można było opłacić nim jedynie noclegi w obiektach turystycznych oraz imprezy turystyczne z minimum jednym noclegiem, organizowane przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego. Jednak po przyjętej nowelizacji ten zakres został rozszerzony. Teraz świadczenie można wykorzystać również do opłacenia wycieczek jednodniowych razem ze wszystkimi atrakcjami, które obejmuje oferta.

Bon turystyczny rozszerzony. Będzie można nim zapłacić za więcej usług

Bon turystyczny. Prezydent podpisał nowelizacjęBon turystyczny z ważnymi zmianami. Prezydent podpisał ustawę

“Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych” – wyjaśniała Polska Organizacja Turystyczna.

Bon turystyczny – jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać bon turystyczny, musisz zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500+. Można to zrobić np. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  

Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAustralia: Nowy program “wirtualnych elektrowni”
Następny artykułŚwietny początek sezonu Zmarzlika!