A A+ A++

Tatuaż to forma wyrażania swojej osobowości, estetyczna ozdoba skóry traktowana jak biżuteria. Z reguły wykonujemy go z myślą, że pozostanie na skórze przez całe życie. Zdarza się jednak, że tatuaż przestaje cieszyć jego posiadacza. Co zrobić, gdy chcemy usunąć tatuaż?

Jakie są metody usuwania tatuażu?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że usuwanie tatuażu to procedura, która wymaga znacznie więcej powtórzeń niż jego tworzenie. Jak usunąć tatuaż? Dawniej stosowano takie metody, jak dermabrazja czy peelingi chemiczne, a nawet zabiegi chirurgiczne. Obecnie najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest laserowe usuwanie tatuażu. Na zabieg należy się wybrać do specjalistycznej kliniki medycyny estetycznej, gdzie wykona go doświadczony lekarz. To ważne, jeśli zależy nam na najlepszych efektach. Nieprofesjonalnie wykonane usuwanie tatuażu może pozostawić nieestetyczne blizny.

Czy usuwanie tatuażu laserem jest skuteczne?

Laserowe usuwanie tatuażu najskuteczniej działa w przypadku tatuaży czasowych i makijażu permanentnego, ponieważ barwnik wprowadzany jest w wierzchnie warstwy skóry. Likwidacja tatuaży profesjonalnych wymaga częstszych powtórzeń. Nie bez znaczenia jest ich kolor. O wiele łatwiej usunąć ciemny tatuaż (w kolorze czarnym, granatowym i niebieskim) niż kolorowy. Na szczęście istnieją już lasery do usuwania tatuażu, które są w stanie skutecznie zredukować każdy rodzaj tatuażu, nawet wielobarwny. Należą do nich lasery pikosekundowe, wykorzystujące ultrakrótki czas impulsu. Zabieg usuwania tatuażu z zastosowaniem tej nowoczesnej technologii wykonamy na przykład w warszawskiej Klinice Miracki.

Kto może skorzystać z laserowego usuwania tatuażu?

Zabieg laserowy polecany jest przede wszystkim osobom, które chcą pozbyć się tatuażu niebieskiego lub czarnego oraz makijażu permanentnego. W tych przypadkach można liczyć na stuprocentową skuteczność już po 2–3 zabiegach. Najczęściej jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Szczególnie trudne do usunięcia tatuaże (np. kolorowe i znajdujące się w głębokich warstwach skóry) mogą wymagać nawet dziesięciu czy kilkunastu powtórzeń. Przed zabiegiem konieczna jest więc konsultacja ze specjalistą, który oceni posiadany przez nas tatuaż i ustali liczbę oraz częstotliwość zabiegów potrzebnych do osiągniecia optymalnych efektów.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu to:

  • świeża opalenizna,
  • skłonność do bliznowców,
  • przyjmowanie leków i ziół światłouczulających,
  • aktywne infekcje skórne w leczonym obszarze,
  • nowotwory skóry.

Na kilka tygodni przed zabiegiem trzeba zrezygnować z opalania skóry (zarówno na słońcu, jak i w solarium) i zażywania leków oraz ziół o działaniu fotouczulającym.

Jak wygląda usuwanie tatuażu laserem?

Usuwanie tatuażu nowoczesnymi laserami pikosekundowymi nie wymaga zastosowania znieczulenia, chociaż zawsze możemy o nie poprosić lekarza. Urządzenia te wyposażone są bowiem w skuteczne systemy chłodzące, a czas całej procedury został skrócony do minimum – są praktycznie bezbolesne i komfortowe dla pacjenta.

Na jakiej zasadzie działa usuwanie tatuażu laserem? Lekarz precyzyjnie przesuwa głowicą lasera po skórze tak, aby wiązka światła dotarła do każdego elementu tatuażu. Impuls świetlny wchodzi w kontakt z barwnikiem tatuażu, a następnie zamienia się w energię kinetyczną. Powstające w ten sposób wysokie ciśnienie rozbija cząstki pigmentu na mikroskopijne elementy, które organizm usuwa samodzielnie.

Skóra bezpośrednio po zabiegu jest silnie zaczerwieniona, może wystąpić na niej obrzęk. Objawy te ustępują samoczynnie w ciągu kilku dni. Bezpośrednio po laseroterapii tatuaż pokryty jest białym nalotem, a następnie staje się znów widoczny, nawet bardziej niż przed zabiegiem. Dopiero po mniej więcej trzech tygodniach zaczyna tracić swoją intensywność. Po wykonaniu zalecanej serii zabiegów znika całkowicie albo staje się praktycznie niewidoczny (w zależności od głębokości, jakości i rozmiaru tatuażu).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje usunięcie tatuażu lub masz inne pytania na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZełenski: chcemy zmienić czarnobylską strefę wykluczenia w strefę odrodzenia
Następny artykułNowy etap gdyńskiej dostępności