A A+ A++

Obok Skałki Triasowej w Bolęcinie, Cisowe Skały w Czyżówce należą do największych tego rodzaju atrakcji przyrodniczych nie tylko w gminie Trzebinia, ale w całym powiecie chrzanowskim.

Synoptycy zapowiadali, że weekend będzie chłodny. Ważne, że sobota przywitała nas słońcem i błękitnym niebem. Jeśli macie wolne, to warto wybrać się na spacer i odwiedzić na przykład Cisowe Skały.

Jak już jesteśmy w Czyżówce, to z głównej drogi skręcamy w ul. Skalną. Jeśli przyjechaliśmy autem, to zostawmy go na pierwszym rozwidleniu, przed szlabanem. Już na piechotę kierujemy się za zielonymi znakami. Trakt dość szeroki, więc trudno się zgubić. Przechodzimy pod dwiema liniami wysokiego napięcia. Okrążamy wzgórze Cisowa, na którym (prawa strona) znajdują się malownicze ostańce. Miejscami wysokie na cztery metry. O tej porze roku jeszcze doskonale widoczne.

Cisowe Skały są zbudowane z triasowych wapieni. Reprezentują zatem tę samą formację co skałka w Bolęcinie. Naukowcy mówią, że około 180 milionów lat temu, w okresie Jury, tutejsze wapienie częściowo przeobraziły się w dolomit. To tyle, jeśli chodzi o specjalistyczne informacje. Na stokach wzgórza natkniemy się również na zawalone szyby i sztolnie. To ślady po eksploatacji złóż galmanu.

Możemy, kierując się zielonymi znakami (ścieżka dydaktyczna), obejść cały kompleks leśny w tej części Czyżówki. Wtedy dotrzemy do drogi z Czyżówki do Płok i będziemy musieli wrócić asfaltem na ul. Skalną, gdzie zostawiliśmy samochód. Taki spacer zajmie ok. 1 – 1,5 godziny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałystok. Stojaki rowerowe przy blokach powinny być standardem. Rowerzyści domagają się zmian
Następny artykułRestauracja w Kanadzie inwigiluje pracowników i gości, a dane przesyła do Chin