PIENIĘŻNO. Dr Mariusz Szkoda jest adiunktem w Politechnice Gdańskiej. Pracuje na Wydziale Chemicznym. Pochodzi z Pieniężna.
— Urodziłem się 3 października 1990 r. i od tego roku, aż do 2009 całe moje życie było związane z Pieniężnem — opowiada dr Szkoda. — Szkołę podstawową i gimnazjum ukończyłem w Pieniężnie, zaś szkołę średnią w Braniewie – Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Nowowiejskiego.
Pasja nauczycielek
— Moją pasją, poza nauką, był sport, w szczególności – jak to na Pieniężno przystało – siatkówka — wspomina młody naukowiec. — Wolny czas spędzaliśmy na graniu. A jeżeli chodzi o naukę, to byłem dobry, ale nie idealny. Jakieś tam paski czerwone oczywiście miałem.
Od początku pana Mariusza ciągnęło do przedmiotów ścisłych. Jak sam przyznaje „robienie zadań obliczeniowych było dla niego przyjemnością”.
— Za sprawą Wioletty Wolak w gimnazjum pokochałem chemię — mówi dr Szkoda. — Charyzma pani Wolak do prowadzenia zajęć była i pewnie nadal jest doskonała. Od pierwszej klasy gimnazjum wiedziałem, że moje dalsze kształcenie będzie związane z chemią, dlatego na dalszym etapie mojej edukacji wybrałem profil biologiczno-chemiczny.Tak mi się poszczęściło, że w liceum również trafiłem na wspaniałą nauczycielką od chemii – Jolantę Żywiczkę. Lekcje z nią były dla mnie przyjemnością, a do matury z rozszerzonej chemii pani Żywiczka przygotowała mnie idealnie.
Wzorowy student
Po szkole średniej Mariusz Szkoda rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Chemii. Ze względu na to, że dodatkowo interesował się ochroną środowiska, wybrał kierunek technologie ochrony środowiska (pierwszy i drugi stopień studiów).
— Przez cały okres studiów otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów oraz stypendium w programie „Kierunek zamawiany na Politechnice Gdańskiej” — mówi naukowiec. — W roku 2013 obroniłem pracę inżynierską z wynikiem bardzo dobrym. Tytuł pracy: „Krystalizacja ciągła kwasu cytrynowego z roztworu”. A w 2014 obroniłem pracę magisterską z wyróżnieniem. Tytuł pracy: „Właściwości fotoelektrochemiczne związków tlenkowych z grupy BiMeVOx w kontakcie z elektrolitami ciekłymi”. Otrzymałem również Złotą odznakę Rektora Politechniki Gdańskiej dla najlepszych absolwentów. Moja praca również zdobyła nagrodę I stopnia ogólnopolskiego XXIV konkursu prac dyplomowych o nagrodę im. Profesora Jerzego I. Skowrońskiego organizowanego przez Komitet Materiałów Elektrotechnicznych Stowarzyszenia Elektryków Polskich we Wrocławiu za najlepszą pracę magisterską.
Naturalnie: doktorat
Przy takiej wiedzy i dorobku było wiadomym, że pan Mariusz pozostanie na uczelni.
Studia doktoranckie rozpoczął w 2014 roku, na kierunku technologia chemiczna pod opieką prof. Anny Lisowskiej-Oleksiak oraz dr hab. inż. Katarzyny Siuzdak.
— Głównym celem prowadzonych przeze mnie prac badawczych było opracowanie metod otrzymywania fotoanod półprzewodnikowych o właściwościach elektrochemicznych i fotoelektrokatalitycznych, umożliwiających zastosowanie w urządzeniach do konwersji i magazynowania energii — wyjaśnia dr Szkoda. — W przeciągu 4 lat udało mi się opublikować 46 prac naukowych, otrzymałem 2 patenty. Wielokrotnie prezentowałem swoje wyniki na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
Pracę doktorską pan Mariusz obronił w 2018 roku. Jej tytuł: „Warstwy tlenkowe TiO2 oraz MoO3 jako fotoanody aktywne w świetle widzialnym”.
Pochłaniają go foto-superkondensatory
Pan Mariusz spełnia się na uczelni zarówno naukowo jak i dydaktycznie. Nie ukrywa, że praca naukowa jest dla niego najważniejsza.
— W ostatnim czasie zajmuję się – i przez najbliższe lata będę się zajmował – głównie realizacją projektu pod nazwą „Zintegrowany prototyp foto-superkondensatora do magazynowania energii elektrycznej otrzymanej w wyniku konwersji promieniowania słonecznego” — mówi.
Projekt dotyczy skonstruowania innowacyjnego, zintegrowanego prototypu foto-superkondensatora do magazynowania energii elektrycznej otrzymanej w wyniku konwersji promieniowania słonecznego. Foto-superkondensator to zintegrowane urządzenie do magazynowania energii, które zgodnie z przedstawionym projektem, składać się będzie z fotoanody, która jest głównym elementem „elektronotwórczym” oraz superkondensatora, czyli elementu działającego jako magazyn do przechowywania elektronów.
Jakie będą z tego korzyści?
— Otrzymany prototyp urządzenia będzie miał cechy zarówno układu do konwersji jak i magazynowania energii — mówi naukowiec. — Kondensator będzie można naładować bez potrzeby dostępu do prądu elektrycznego, ponieważ ładowanie będzie zachodziło w warunkach ekspozycji urządzenia na światło słoneczne, będzie miał wysoką wytrzymałość mechaniczną, efektywność produkcji i będzie ekologiczny – będą w nim stosowane nieszkodliwe elektrolity wodne, co jest zaletą w przypadku częstego stosowania w superkondensatorach szkodliwych elektrolitów organicznych.
Plany, marzenia, to…?
— Plany związane z pracą to oczywiście zdobywanie kolejnych awansów naukowych — nie ukrywa pieniężnianin. — Chciałbym w przeciągu 2-3 lat zrobić habilitację, a następnie uzyskać tytuł profesora. Zaś prywatnie marzę o wybudowaniu domu samowystarczalnego energetycznie, który zawierałby ogniwa fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła, rekuperację i może – ogromne moje marzenie – moje foto-superkondensatory…
SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU GAZET!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego
– prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Nowy drukowany numer Nowin Północnych znajdziecie w tym miesiącu w:
BRANIEWIE:
- Green Stuff
- Bricomarché
- Market Kasperek
- PSB Mrówka
- Kwiaciarnia Rose Wedding&Deco
- Urząd Miasta
- Braniewskie Centrum Kultury
- Sklep spożywczy (ul. Sucharskiego 20)
- Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
- Starostwo Powiatowe
- Centrum Integracji Społecznej
GMINIE BRANIEWO:
- Urząd Gminy (Braniewo)
- Lipowina (sklep wielobranżowy)
- Żelazna Góra (sklep spożywczo-przemysłowy)
- Bemowizna (sklep spożywczy)
- Rogity (sklep spożywczy)
- Nowa Pasłęka (sklep spożywczy)
GMINIE PIENIĘŻNO:
- Urząd Miasta (Pieniężno)
- Sklep ABC, ul. Szkolna 2 (Pieniężno)
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy (SAM), ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
- Sklep monopolowy “ALEX”, ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
- Sklep spożywczy “Barks”, ul. 1 Maja 1D (Pieniężno)
- Sklep Swojak, ul. Generalska 2 (Pieniężno)
- Kwiaciarnia Renia Flowers, ul.Zamkowa 2A/2 (Pieniężno)
- FHU Jarosław Rdzeniewski, ul. Dworcowa 6 (Pieniężno)
- Sawity – sklep spożywczy
- Piotrowiec – sklep spożywczo-przemysłowy
GMINIE FROMBORK:
- Urząd Miasta i Gminy (Frombork)
- Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy (Frombork)
- Łasuch Sklep Spożywczy (Frombork)
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy (Mirosław Machajewski) (Frombork)
- Sklep spożywczy (Narusa)
GMINIE LELKOWO:
- Urząd Gminy (Lelkowo)
- Lewiatan (Lelkowo)
- „Viktoria” (Lelkowo)
- Sklep Spożywczo Przemysłowy (Lelkowo)
- Sklep U Justyny (Wyszkowo)
- Sklep spożywczo-przemysłowy (Wyszkowo 13)
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy “Zagajanka” (Zagaje)
- Sklep ABC (Zagaje)
- Sklep spożywczy (Głębock)
GMINIE PŁOSKINIA:
- Sklep Lewiatan (Płoskinia)
- Sklep spożywczy (Chruściel)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS