Modernizacja rzeszowskiej podziemnej trasy turystycznej trwa już ponad rok. Początkowo prace miały zakończyć się 30 listopada 2020 roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa znacznie się przedłużyły. Termin zakończenia przebudowy przesunął się najpierw na początek tego roku, a następnie na przełom kwietnia i maja. Wiele wskazuje jednak na to, że modernizacja rzeszowskich podziemi jeszcze trochę potrwa.
Ratusz: “Prace w podziemiach prawdopodobnie się przedłużą”
Jak informuje Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa, prace nad inwestycją wciąż trwają. – Termin majowy nadal obowiązuje, ale zostanie prawdopodobnie przedłużony. Pojawiła się konieczność wykonania pewnych dodatkowych prac, m.in. usunięcia nieszczelności na płycie rynku. Powoduje ona, że do trasy podziemnej przedostaje się woda. W związku z tym przed przystąpieniem do ostatecznych prac, należy zabezpieczyć trasę i płytę rynku – mówi urzędnik.
Za wykonanie remontu odpowiada konsorcjum trzech firm, które są już doświadczone w renowacji tras turystycznych. Ich pracę można podziwiać m.in. w Krakowie, odwiedzając Podziemia Rynku, cieszące się zainteresowaniem turystów. Modernizacja podziemi rzeszowskiego rynku kosztują 22 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z funduszy unijnych na 13 mln zł.
Otwarcie “Rzeszowskich Piwnic” jest zależne od rządowych obostrzeń
Otwarcie odnowionych podziemi odbędzie się najprawdopodobniej dopiero, gdy rząd zniesie pandemiczne obostrzenia dotyczące zwiedzania muzeów i placówek kultury. Wówczas pod płytą rzeszowskiego rynku turyści będą mogli cofnąć się w czasie, dzięki nowym atrakcjom multimedialnym.
Po modernizacji podziemia zyskają nową nazwę. “Rzeszowskie Piwnice” zostaną naszpikowane multimediami, a cała trasa zostanie podzielona na cztery strefy. Pierwsza to przestrzeń kulturalna na płycie rzeszowskiego rynku. Druga będzie się mieścić tuż pod ziemią, gdzie powstanie przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych. Z tej części będzie można wejść do najważniejszej atrakcji. Rzeszowskie Piwnice będą całkowicie interaktywne, dzięki czemu turyści poczują się jak bohaterowie legendy. Grupy od czterech do sześciu osób będą słuchać opowieści narratorów. W ich rolę wcielą się: Jan Pakosławic, Mikołaj Spytek Ligęza, Hieronim Augustyn Lubomirski, Stanisław Konarski oraz Ignacy Łukasiewicz.
Zwiedzający dostaną specjalną sakwę z przedmiotami potrzebnymi do rozwiązania różnych zagadek. Ich przygodę będzie nadzorował przewodnik, który pomoże turystom pokonać kolejne zadania. Trasa będzie przypominać komputerową grę fabularną. Każdy członek grupy dostanie “dar” albo przedmiot potrzebny do wykonania któregoś z zadań. Turyści będą otrzymać odznaki od przewodnika, jeśli uda im się rozwiązać zagadki. Ostatnią strefę tworzą cztery podziemne pomieszczenia znajdujące się najbliżej wyjścia z Rzeszowskich Piwnic. Powstanie tam przestrzeń edukacyjna z mediateką i Virtual Labem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS