A A+ A++

Święto Paniagi, czyli głównego miejskiego deptaka, po raz pierwszy odbyło się w 2003 r. Jego pomysłodawcą jest Jerzy Fąfara – rzeszowski poeta, prozaik i scenarzysta. W ramach święta na ul. 3 Maja i w jej okolicach przygotowywane są atrakcje kulturalne, rozrywkowe i muzyczne: koncerty, występy artystyczne, wystawy, pokazy, prezentacje, degustacje, warsztaty i zabawy dla dzieci.

Święto Paniagi bez imprez w plenerze

Tradycyjnie odbywa się tam też Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych. Imprezę zwyczajowo rozpoczyna barwny korowód. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku święto przenosi się do świata wirtualnego. Nie odbędą się żadne imprezy plenerowe.

Dlatego główną atrakcją tegorocznej edycji będzie jest Wirtualny Jarmark Paniagi. Będzie można wybierać spośród ponad 30 wystawców z lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem. Do kupienia będą między innymi ręcznie wykonywane dekoracje, biżuterię, zabawki, kosmetyki czy odzież. – Wybór produktów jest ogromny, a wszystkie oferowane towary są nietuzinkowe. Jarmark będzie uruchomiony 3 maja – mówią organizatorzy święta.

Jarmark można będzie zobaczyć TUTAJ

Galicyjski Rzeszów w książce autorstwa Szymona Jakubowskiego

W ramach Paniagi 2021 na rzeszowskim rynku wydawniczym pojawi się też nowa publikacja dotycząca stolicy Podkarpacia w ujęciu historycznym. Mowa o pracy Szymona Jakubowskiego, redaktora naczelnego czasopisma regionalnego Podkarpacka Historia, zatytułowanej „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”. To zbiór ciekawostek, gawęd o ludziach i wydarzeniach. Teksty zawarte w książce będą dotyczyły rożnych aspektów życia w galicyjskim Rzeszowie.

Publikację otwiera tekst, mówiący o tym, w jaki sposób Rzeszów stał się częścią Galicji, a zamyka opowieść o odzyskaniu niepodległości. Wewnątrz natomiast znajdzie się wiele sylwetek ciekawych osób związanych z miastem – jak Wojciech Boduszyński – lekarz, który jako pierwszy Polak zaczął szczepić przeciwko ospie; Ignacy Łukasiewicz, który uczył się w obecnej stolicy regionu i pracował w tutejszej aptece; Helena Modrzejewska, która miała tu swoje pierwsze tournée, czy Edward Janusz z rodziną – słynny w Galicji fotograf, który swoimi pracami zachwyca do dziś. Czytelnicy dowiedzą się też, jak i kiedy do Rzeszowa dotarły elektryfikacja, telefony i kolej, poznają początki rzeszowskiej prasy, poznają historię pierwszej rzeszowskiej księgarni, przeczytają pytania z pierwszej matury w Rzeszowie, dowiedzą się nieco więcej na temat rzeszowskich koszar wojskowych, rzeszowskiego Zamku i przeczytają o ogromnym pożarze Rzeszowa, który miał miejsce w 1842 roku. „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia” nie będzie publikacją naukową, choć będzie poparta licznymi tekstami źródłowymi. Język i dobór tematów sprawią, że może zaciekawić każdego rzeszowianina i nie tylko.

Wirtualny spacer i niecodzienne eksponaty w Muzeum Dobranocek

W Święto Paniagi 2021 włączyły się też I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Dobranocek. Szkoła zaprasza rzeszowian na wirtualny spacer po swoich murach. Ten można odbyć klikając TUTAJ.

Z kolei na stronie http://www.muzeumdobranocek.pl/, kanale YT i profilu FB Muzeum będzie można znaleźć film o niecodziennych eksponatach w zbiorach Muzeum Dobranocek, prezentację dobranockowych przeźroczy z komentarzem lektora (zupełnie jak w starym domowym kinie rodem z PRL-u, ale w nowej wirtualnej odsłonie), podcast zatytułowany „Dwadzieścia cztery klatki na sekundę… czyli krótka historia animacji” i zagłosować w ankiecie na dobranockowy eksponat miesiąca.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłamywał się na osiedlach Smoczka i Dziubków
Następny artykułCentra Filmu i Komiksu z dofinansowaniem