A A+ A++

Komenda Hufca ZHP Bydgoszcz  pożegnała dziś druha Maksymiliana Kasprzaka, kombatanta września 1939 roku, przez większość życia aktywnego działacza społecznego, uhonorowanego w 2019 roku marszałkowskim Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, który wręczany jest rówieśnikom Niepodległej i świadkom odradzającej się ojczyzny. 

“W naszej pamięci pozostanie spotkanie i gawęda w kręgu harcerskiego ogniska podczas Zlotu Hufca „Harce dla Niepodległej”, świadectwo służby, miłości do ojczyzny i trudnych losów historii. Czuwaj Druhu! Przy innym ogniu w inną noc…” – czytamy na stronie bydgoskiego Hufca.

Maksymilian Kasprzak w tym roku ukończył 101 lat. Urodził się w 1919 roku w Szczecinie, ale niemal całe jego życie ściśle związane było z Bydgoszczą. W młodości był członkiem 16. Bydgoskiej Żeglarskiej Drużyny Harcerskiej. Jako osiemnastolatek ochotniczo wstąpił do 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie. We wrześniu 1939 roku walczył pod Krojantami, a potem w bitwie nad Bzurą, największym starciu kampanii wrześniowej. Ciężko ranny w boju, do Bydgoszczy powrócił dopiero późną jesienią. Wojnę przeżył pracując przymusowo w rejonie Elbląga. Po zakończeniu działań wojennych wrócił do Bydgoszczy, ale wkrótce został zatrzymany na ulicy i trafił do sowieckiego łagru w rejonie Zaporoża na Ukrainie.

W 1946 roku już na stałe wrócił do Bydgoszczy. Pracował m.in. w wytwórni prochu w Łęgnowie, Centrali Produktów Naftowych, Pralniczej Spółdzielni Pracy, firmie kolportażowej Ruch i Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych. Był aktywnym działaczem społecznym aż do 2010 roku, działał w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół, harcerstwie i Towarzystwie Wioślarskim, gdzie był m.in. szkoleniowcem, wiceprezesem i prezesem. Był honorowym gościem obchodów i uroczystości wojewódzkich. Podczas wspólnej sesji sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego z okazji setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy odczytał rotę przysięgi.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 23 kwietnia o godz. 12.00 na cmentarzu na Bielawkach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDopadł Cię katar? Pozbądź się go na 3 sposoby
Następny artykułOstrów: Jak funkcjonariuszka Muszla wywąchała narkotyki