A A+ A++

Hakerzy są coraz bardziej podstępni. Dzięki atakowi na firmę Verkada, która produkuje monitoring biur, byli w stanie podejrzeć obraz z kamer w biurach Tesli, policji, w więzieniach czy szpitalach. To umożliwiło im łatwą kradzież danych z firmowych komputerów, bez konieczności przebijania się przez warstwy zabezpieczeń w każdej z zaatakowanych placówek – wynika z raportu firmy Check Point.

A to dopiero początek. Ataki ransomware wróciły w 2020 roku ze zdwojoną siłą, wywierając jeszcze większą presję na organizacjach. Szacuje się, że koszt tego typu ataków wyniósł w 2020 rok 20 miliardów dolarów, co stanowiło znaczny wzrost w stosunku do 11,5 miliarda dolarów w 2019 roku. Aby ustrzec się przed tego typu cyberprzestępczością, firmy muszą wprowadzić szeroko zakrojoną strategię zapobiegania zagrożeniom i nie polegać jedynie na systemach wykrywania i usuwania luk w systemach – podkreśla Maya Horowitz, Dyrektor departamentu bezpieczeństwa i badań w firmie Check Point.

Równie pesymistyczny jest raport PwC dla Komisji Europejskiej. Wynika z niego, że koszty ataków na tajemnice handlowe wynoszą od 50 do 60 miliardów dolarów na świecie. To zaś sprawia, że firmy tracą konkurencyjność, wymaga większych nakładów na cyberbezpieczeństwo, co w rezultacie stanowi zagrożenie dla 289 tys. miejsc pracy rocznie.