Absolutnie bierzemy pod uwagę ryzyko pojawienia się czwartej fali koronawirusa – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, z tego powodu m.in. zachowana będzie co najmniej do jesieni infrastruktura szpitali tymczasowych. Wskazał, że w Polsce nadal dominująca jest mutacja brytyjska.
Czy może nas czekać IV fala zachorowań?
– Absolutnie bierzemy pod uwagę ryzyko pojawienia się IV fali. To ryzyko jest definiowane głównie w kontekście pojawiania się nowych mutacji wirusa, które mogą być nie objęte zakresem ochrony szczepiennej – mówił minister odnosząc się do pytania, czy może nas czekać IV fala zachorowań?
– To jest główne ryzyko, które trzeba brać pod uwagę – stwierdził mówiąc o nowych mutacjach. Podał przykład Wielkiej Brytanii, która ograniczyła loty z Indii, kiedy pojawiła się tam nowa mutacja i działanie władz francuskich, które ograniczają loty z Gujany Francuskiej, gdzie jest spopularyzowana mutacja brazylijska.
– Chcemy zachować infrastrukturę szpitali tymczasowych. W każdym województwie będą “pary”, czyli szpital jednoimienny i tymczasowy pod jego auspicjami, niezależnie od poziomu zachorowań. Jak mówił taka infrastruktura na pewno zostanie utrzymana do września. Jako elementy zabezpieczenia wymienił też dystrybucję tlenu oraz leków.
– Bardzo ważnym zagadnieniem jest też sekwencjonowanie genomu wirusa, czyli badanie z jakimi mutacjami mamy do czynienia – stwierdził A. Niedzielski. Przypomniał, że w Polsce podjęte zostały od stycznia działania w tym zakresie.
Jak podał, w Polsce dominująca jest mutacja brytyjska, a oprócz tego zidentyfikowana została mutacja nigeryjska i południowoafrykańska, zaś nie zidentyfikowano jeszcze mutacji brazylijskiej.
Dopytywany o informacje prof. Krzysztofa Pyrcia, który informował o dwóch przypadkach mutacji brazylijskiej w okolicach Tarnowa, minister zdrowia podkreślił, że otrzymuje raporty na temat mutacji bezpośrednio z NIZP-PZH i do tej pory nie było takiej informacji w raporcie. Jednocześnie przyznał, że “ten raport z pewnym opóźnieniem przedstawia informacje i być może prof. Pyrć ma informacje bieżące, które dopiero wchodzą do sprawozdawczości”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS