Jak wolność polskiej prasy oceniana jest na tle innych państw? Jak długo trzeba uczyć się języka chińskiego, by móc się nim posługiwać w miarę swobodnie? Co wspólnego mają pracownicy przemysłu włókienniczego, odzieżowego i skórzanego z górnictwem? Na te i inne pytania odpowiadamy przy okazji świąt, jakie przypadają na 20 kwietnia.
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy
Prasa odgrywa ogromną rolę w naszym życiu, bo nie tylko informuje nas o najważniejszych wydarzeniach z regionu, kraju i całego świata, ale często pełni też rolę opiniotwórczą. Dlatego tak ważne jest, by była rzetelna. Ale żeby taka była, musi być też obiektywna i przede wszystkim niezależna. O tym właśnie przypomina Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy.
Inicjatorem powstania dzisiejszego święta są Reporterzy bez Granic. To międzynarodowa organizacja monitorująca wolność prasy na całym świecie i na tej podstawie opracowująca m.in. doroczny wskaźnik wolności prasy. W jego powstaniu uczestniczą dziennikarze, prawnicy, socjologowie i inni eksperci w dziedzinie mediów z danych krajów. Pod uwagę brane są też statystyki dotyczące aktów przemocy i nadużyć wobec pracowników mediów. Zgodnie z tym wskaźnikiem prasę w naszym kraju najlepiej oceniono w latach 2014-2015, kiedy znaleźliśmy się na 19 i 18 miejscu wśród 180 badanych krajów. Duży skok nastąpił w roku 2016, kiedy spadliśmy na miejsce 47. Natomiast w 2020 roku znaleźliśmy się na 62 miejscu. To najgorszy wynik od 2002 roku, czyli od kiedy wskaźnik wolności prasy w ogóle istnieje.
Wspomniani Reporterzy bez Granic w 1991 roku ogłosili 20 kwietnia Międzynarodowym Dniem Wolnej Prasy. Tymczasem Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 1993 roku ustanowiło Światowy Dzień Wolności Prasy, ale datę wybrało inną (zresztą do dziś obowiązującą) – 3 maja. Nawiązano tym samym do Deklaracji z Windhoek w sprawie popierania niezależnej i pluralistycznej prasy afrykańskiej, którą ogłoszono 3 maja 1991 roku. Wolna prasa ma więc dwa święta, które dzielą niespełna dwa tygodnie.
Dzień Języka Chińskiego
A właściwie 中国语言日 – tak bowiem brzmi dzisiejsze święto w języku chińskim. Jest ono obchodzone w ONZ w ramach dni języków, poświęconym sześciu oficjalnym językom Organizacji Narodów Zjednoczonych – poza chińskim są to języki: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i arabski.
Język chiński jest jednym z najtrudniejszych języków świata, a jednocześnie drugim (po języku angielskim) pod względem liczby osób posługujących się nim (1,3 mld). Aby się go nauczyć, potrzeba średnio ok. 88 tygodni. To bardzo dużo w porównaniu z innymi językami. Aby biegle posługiwać się np. językiem holenderskim, potrzeba bowiem ok. 24 tygodni. A żeby nauczyć się języka polskiego, który też uznawany jest za jeden z najtrudniejszych na świecie, potrzeba 44 tygodni, czyli o połowę mniej, niż w przypadku języka chińskiego. Mimo to nie brakuje chętnych do opanowania chińskiego. A popularność tego języka rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu udziału Chin w światowej gospodarce.
Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego
Kilka dni temu – 16 kwietnia – informowaliśmy o Dniu Włókniarza. Dziś znowu obchodzą swoje święto, a wraz z nimi też wszyscy odzieżowcy, obuwnicy i garbarze.
Święto zostało ustanowione w okresie PRL-u, kiedy pracownicy tzw. przemysłu lekkiego, czyli właśnie włókienniczego, odzieżowego czy skórzanego, byli symbolem klasy robotniczej (obok takich zawodów jak hutnicy czy górnicy). Stworzono je, by dać przestrzeń dla akademii i innych wydarzeń doceniających ich pracę, a także dla przyznawania nagród i odznaczeń szczególnie wyróżniającym się pracownikom.
Co ciekawe, to święto oficjalnie… nie istnieje. Powstało bowiem za sprawą uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z 9 stycznia 1964 roku, a obchodzono je w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Z czasem jednak uchwałę zniesiono, a wraz z nią Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego, ale tradycja świętowania pozostała. Zmieniła się tylko data – na 20 kwietnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS