A A+ A++
Zortrax

Na Teneryfie wykryto należący do administratora domu opieki warsztat, w którym produkowano broń palną za pomocą drukarki 3D. Sprawca został zatrzymany we wrześniu 2020 roku, ale śledztwo było dotąd objęte tajemnicą. W tym tygodniu poinformowała o nim hiszpańska policja.

55-letni Hiszpan został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego posiadania broni i materiałów wybuchowych. Nielegalny warsztat znajdował się w mieście Santa Cruz de Tenerife. Kiedy policja wtargnęła do środka, znalazła tam drukarkę 3D w trakcie wytwarzania jednej z części broni krótkiej. Praca była prawie na ukończeniu.

Według policji, drukarka mogła wyprodukować wszystkie części broni potrzebne do jej późniejszego złożenia. Policja skonfiskowała drukarkę, inne materiały i urządzenia komputerowe wykorzystywane do produkcji broni.

Przejęto też kilkanaście „wydrukowanych” części pistoletu, magazynki, tłumiki, lufy, iglice, karabinek z celownikiem teleskopowym, a także celownik holograficzny. To pierwszy taki przypadek w historii Hiszpanii.

Niektóre elementy do montażu broni mężczyzna kupował w darknecie. Teraz policja sprawdza, czy także sprzedawał wyprodukowaną broń. Niektóre jej części przechowywał w swoim gabinecie w domu opieki, gdzie znaleziono także materiały z symboliką nazistowską oraz 30 podręczników do drukowania broni w 3D, książki na temat partyzantki miejskiej, produkcji materiałów wybuchowych i posługiwania się bronią.

W akcji na Teneryfie brała udział specjalna jednostka policji ds. dezaktywacji materiałów wybuchowych (Tedax) oraz psy przeszkolone w wykrywaniu substancji chemicznych używanych przy produkcji bomb.

Według źródeł policyjnych, wytwarzanie broni za pomocą trójwymiarowego druku 3D to jedno z nowych poważnych zagrożeń, na które nie ma jeszcze środków zaradczych.

Druk 3D znacznie zwiększa niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się broni palnej, ułatwia do niej dostęp grupom przestępczym i terrorystycznym – czytamy w nocie policyjnej.

W komunikacie przypomniano, że w październiku 2019 roku w Niemczech dokonano ataku terrorystycznego na synagogę, w którym użyto m.in. karabinów wyprodukowanych na drukarce 3D.

Drukowanie 3D lub drukowanie przestrzenne polega na wytwarzaniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Tzw. druk 3D wymaga trójwymiarowego modelu komputerowego i programu do obróbki modelu.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ fit/ ap/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatarscy zbawcy futbolu czy hipokryci? Dlatego PSG nie przystąpiło do Superligi
Następny artykułTeatrzyk Jachiry w Sejmie. Zwróciła się do… Putina