A A+ A++

IX LO w Szczecinie znajduje się w miejscu, w którym wcześniej do XIX wieku wznosił się średniowieczny Kościół Najświętszej Marii Panny. Jego początki sięgają XIII w. Kilkadziesiąt lat po pożarze, który dotknął świątynię w 1789 roku i spowodował ogromne zniszczenia, podjęto decyzję o jej wyburzeniu. 

Zobacz wideo
Niecodzienne znalezisko w centrum Warszawy. Ma ponad 500 lat

Jedyna pozostałość po świątyni

Odkrycie, którego dokonano podczas modernizacji boiska szkolnego, cieszy archeologów. Choć fundamenty na powierzchni ziemi zostały zniszczone, zachowały się podziemne pozostałości kościoła.

Marek Dworaczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie, który prowadzi badania archeologiczne na tym terenie, mówił w rozmowie z “Głosem Szczecińskim”, że “kryptę odkryto przypadkowo, podczas kopania niewielkich dołków pod słupki ogrodzenia boiska. Zapadła wówczas decyzja, żeby ją odsłonić i udokumentować, co zostało wykonane. Okazało się, że krypta była zasypana”.

Czy znaleziono w niej szczątki władców pomorskich? Trzeba pamiętać, że początki kościoła Mariackiego sięgają XIII wieku, kiedy książę Barnim I ufundował nową murowaną świątynię. Po śmierci w 1278 roku spoczął w krypcie kościoła Mariackiego, który odtąd aż do roku 1346 pełnił funkcję głównej nekropolii Gryfitów. Jego synowie Barnim II i Bogusław IV również zostali pochowali w mariackim kościele. Na dziedzińcu kościelnym mieścił się cmentarz.

Marek Dworaczyk rozwiewa nadzieje, że odnaleziono kości Gryfitów. “W krypcie nie znaleziono żadnych trumien i kości” – informuje. “Znajdujące się w niej pochówki musiały zostać usunięte najpewniej w momencie likwidacji cmentarza, co jak wspomniałem, nastąpiło w końcu XVIII, może na początku XIX wieku. W krypcie z pewnością nie pochowano żadnego z dawnych władców Pomorza. Została ona dobudowana do bryły kościoła od strony południowej dużo później, być może już w XVII w., a nie wykluczone, że dopiero w początkach XVIII w. Nie wiadomo, kto w niej spoczywał. Można się jedynie domyślać, że chowano w niej znaczniejszych obywateli miasta, a może hierarchów kościelnych”.

Kolejne znalezisko

Jak podaje “Głos Szczeciński”, na terenie szkolnego boiska odnaleziono również ludzie szczątki. Podczas prac modernizacyjnych usunięto wierzchnią warstwę ziemi do głębokości około 70-80 cm, miejscami do 100 cm. Wtedy okazało się, że biegnie tam stara kanalizacja, którą trzeba było wymienić.

“W przemieszanych warstwach gruzu, piasku, gliny, powstałych po II wojnie światowej, odkryto dość liczne kości ludzkie (około 1000 sztuk), które po zakończeniu badań zostaną przekazane do analizy antropologicznej” – mówił Dworaczyk. “Szczątki pochodzą ze wspomnianego, zlikwidowanego cmentarza. Nie były jednak ułożone w porządku anatomicznym. Zalegały pojedynczo w przemieszanych warstwach gruzowych. W południowej części inwestycji odkryto także pozostałości piwnic przedwojennych kamienic”.

Niezwykłe odkrycie w polskich lasach. “Skarb sprzed 3000 lat”

Jan Iwańczuk, miłośnik historii Szczecina, cytowany przez lokalne media, zauważa, że na cmentarzu pasły się konie, a świątynia pełniła rolę magazynu. “W XIX wieku teren cmentarza, po usunięciu ostatnich nagrobków i obsadzeniu lipami, wszedł w skład placu Mariackiego (Marienplatz, 1830), na którym w 1832 roku wybudowano gmach Gimnazjum Mariackiego, obecnego Liceum Ogólnokształcącego nr IX” – opowiada Iwańczuk.

Źródło: Głos Szczeciński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInspektorzy ruszą na Jemiołową
Następny artykułZderzenie dwóch pojazdów na krajowej „10” pod Pawłówkiem