Gazeta pisze, że w 2018 roku ruszyła zapoczątkowana przez fundację Compassion in World Farming Europejska Inicjatywa Obywatelska “Koniec epoki klatkowej”.
Zakaz chowu klatkowego. Co zrobi UE?
Fundacja wraz ze swoim polskim oddziałem i 170 organizacjami z całej Europy zebrała już niemal 1,4 mln podpisów i złożyła je w Komisji Europejskiej. Z kolei w europarlamencie odbyło się publiczne wysłuchanie przedstawicieli inicjatywy, które poprzedza ostateczną decyzję KE w sprawie europejskiego zakazu chowu klatkowego.
– Mamy wiele funduszy unijnych, które można wykorzystać na odchodzenie od chowu klatkowego na rzecz alternatywnych metod hodowli. Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji – zadeklarował Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, którego cytuje “Rzeczpospolita”.
Ceny jaj mogą wzrosnąć
Gazeta zaznacza, że nie wiadomo jeszcze, kiedy mogłoby by dojść do realizacji tego pomysłu i jakie będą tego koszty. Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole Polska, powiedział “Rz” takie zmiany będą miały konsekwencje finansowe. Zwrócił uwagę, że cena jaj z wolnego wybiegu jest o ponad 30 proc. wyższa niż tych z chowu klatkowego.
Sceptyczny wobec idei zakazu chowu klatkowego jest były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, związany z PSL. – Zakaz może oznaczać spadek produkcji żywności w Unii i wzrost importu z krajów, które nie przejmują się tak losem zwierząt – oświadczył.
Z badań, które przytacza dziennik wynika, że dla 94 proc. mieszkańców Europy ochrona dobrostanu zwierząt jest ważna, a według 82 proc. zwierzęta te trzeba lepiej chronić.
Czytaj też:
Jarosław Kaczyński zabrał głos ws. “piątki dla zwierząt”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS