A A+ A++

Uwaga! Ze względu na wystąpienie ogniska wysoko zjadliwej odmiany ptasiej grypy (HPAI) na terenie powiatu zielonogórskiego, zaleca się przestrzegania zasad sanitarnych – zaalarmował starosta zielonogórski. Zaleca m.in. odizolowanie i zamknięcie kur, indyków i innych ptaków w gospodarstwach, przechowywanie paszy w zamkniętych pomieszczeniach oraz używania butów i ubrań ochronnych.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Reakcja starosty to efekt wykrycia ogniska ptasiej grypy w zielonogórskiej Ochli. Wirusa potwierdzono w małym kurniku  przydomowym. – To sprawa miasta, ale lepiej zachować czujność. Wiadomo, strefę zapowietrzoną wyznacza się w promieniu 3 km, a obszar zagrożony to 10 km. Warto zachować zasady sanitarnego bezpieczeństwa. W powiecie już mamy doświadczenia z ptasią grypą, zwalczaliśmy m.in. ogniska w Trzebiechowie – mówi starosta Krzysztof Romankiewicz.

Powiat przestrzega przed ptasią grypą – TUTAJ

W sprawie wystąpienia ptasiej grypy w Zielonej Górze w najbliższym czasie można spodziewać się rozporządzenia wojewody lubuskiego o rozszerzeniu obszarów zagrożonych w woj. lubuskim. Ostatnie, obowiązujące pochodzi z 13 kwietnia. W nim wskazano obszary zagrożone wystąpieniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI). To:

  1. 1) w powiecie gorzowskim, w gminie Kostrzyn nad Odrą miejscowości: Szumiłowo, Drzewice, Kostrzyn nad Odrą;
  2. 2) w powiecie sulęcińskim, w gminie Słońsk: teren leśny; 3) w powiecie słubickim, w gminie Górzyca miejscowość: Ługi Górzyckie;
  3.  4) w powiecie międzyrzeckim: a) w gminie Przytoczna miejscowości: Stryszewo, Stryszki, Strychy, Wierzbno, b) w gminie Pszczew miejscowości: Nowe Gorzycko, Nowy Folwark;
  4. 5) w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Strzelce Krajeńskie miejscowości: Gilów, Tuczno, Żabicko, Śródlesie, Machary, Bobrówko, Lubicz.

Ptasia grypa jest chorobą zwalczaną z urzędu, więc hodowcy i właściciele ferm drobiarskich mogą liczyć na odszkodowanie. Wirus atakuje dzikie ptaki i hodowane na fermach. Nie jest groźny dla ludzi, do zakażeń dochodzi niezmiernie rzadko.

– Grypa ptaków jest dużym zagrożeniem dla hodowli drobiu, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz nakazów i zakazów wydanych przez lokalne władze – przestrzega biuro wojewody Władysława Dajczaka.

Siedem wyzwań dla regionu. Głosuj w plebiscycie Superregiony i Supermiasta 2040

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWięcej światła…
Następny artykułDlaczego lekarze ze Wschodu nie chcą pracować w Ostrowcu?