A A+ A++

“Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – te słowa Zbigniewa Herberta motywują do działania wieluńską młodzież. Data wybuchu powstania w getcie warszawskim i symbolizujące to wydarzenie rysunki żonkili pojawiły się na wieluńskich chodnikach i skwerach. Namalowali je kredą uczniowie tamtejszych szkół nie mogąc, jak co roku, nieść przesłania osobiście do wielu placówek i instytucji.

(Fot. Agnieszka Mysakowska)

Chcieliśmy by wielunianie udając się do pracy czy na spacer zauważyli znaki przypominające o dramatycznych wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku, mówi nauczycielka historii w II Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu Agnieszka Mysakowska. – Kiedy po raz pierwszy, w 2016 roku, składaliśmy kwiaty i zapalaliśmy znicze pod pomnikiem upamiętniającym wieluńskich żydów, byliśmy sami. Teraz akcja przybrała już na sile, włączają się kolejne szkoły. Pojawia się coraz więcej kwiatów, zniczy i kamyków pamięci.

Rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim upamiętniają również władze samorządowe Wielunia składając kwiaty w miejscach pamięci. Młodzież z lokalnych szkół realizuje też tego dnia scenariusz przygotowany w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. To między innymi projekcja i omawianie filmu “Muranów. Dzielnica Północna”.

AKCJA ŻONKILE 2021

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja. Była to pierwsza na taką skalę akcja zbrojna podjęta przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom.

(Fot. Agnieszka Mysakowska)
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzarnek podkreśla rolę wychowania do życia w rodzinie
Następny artykułMaterace dostępne w Pile – jakie są najbardziej popularne?