A A+ A++

Publikacja z dnia: 17-04-2021 18:04

Ponad 4600 wolontariuszy z ponad 200 sztabów sprzątała Polskę w ponad 350 akcjach w ramach 3. edycji Operacji Czysta Rzeka.

W najbliższy weekend odbył się finał tej inicjatywy w ponad 200 lokalizacjach w 14 województwach. Na łono natury w celu zbierania śmieci wyruszyło ponad 3000 wolontariuszy.

Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszyły 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Tego dnia Sztab Główny zorganizował porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn – Bużyska. Od tamtej pory odbyło się niemal 100 akcji w całej Polsce, w ramach których prawie 1400 wolontariuszy wzięło śmieci w swoje ręce.

„Zaangażowanie w tegoroczną edycją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas taki społeczny odzew, bo razem możemy więcej. Do ostatniej chwili spływały zgłoszenia sztabów i wolontariuszy. Statystyki rosły, w Sztabie Głównym zastanawialiśmy się, na jaki ludzki potencjał ostatecznie możemy liczyć, gdyż naszym zadaniem jest zabezpieczyć akcje logistycznie. 4672 wolontariuszy, z czego prawie 1/3 to osoby małoletnie, 214 sztabów, 343 akcji w 14 województwach – te liczby przejdą do historii 3. edycji” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców Operacji Rzeka.

W tym roku akcja odbywa się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. W związku z tym ograniczono udział wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20 oraz nałożono obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.

„Wciąż pamiętamy rok 2020, kiedy z powodu ogłoszonej pandemii i ze względu na bezpieczeństwo osób zaangażowanych odwołaliśmy akcje sprzątania, dlatego w tym roku postanowiliśmy zrobić wszystko, by sprostać wymaganiom i jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo wolontariuszy. Jesteśmy dumni z szefów sztabów, że odpowiedzialnie podchodzą do organizacji akcji i przestrzegają narzuconych zasad. Dzięki temu nasza inicjatywa porządkowa ma szansę na powodzenie, a przyroda będzie mogła odetchnąć” – dodaje Daniel Parol.

Kumulacja akcji zaplanowano na 17 kwietnia. Tego dnia 122 sztaby w 14 województwach zorganizowały 202 akcje sprzątania. Wzięło w nich udział 3076 wolontariuszy.


Szef iławskiego sztabu akcji Krzysztof Truszczyński i połowa śmieciowego urobku.

Góra śmieci zebrana na Iławce

Także w naszym regionie przeprowadzono akcję sprzątania rzek. Towarzyszyliśmy wolontariuszom sprzątającym Iławkę od Wyspy Młyńskiej w samej Iławie do zapory MEW w Dziarnówku. Na odcinek liczący około ośmiu kilometrów wyruszyło kilkanaście kajaków wraz z łodzią Straży Rybackiej, która tradycyjnie przejmowała wypełnione śmieciami worki. Podobnie jak w całej Polsce także w ubiegłym roku akcji sprzątania w Iławie nie organizowano.

Skutki były aż nadto widoczne, zwłaszcza w granicach samego miasta. Trzcinowiska ciągnące się wzdłuż budowanej nowej ścieżki rowerowej były nafaszerowane wszelkiej maści pływalnymi odpadami. Ich ilość była zatrważająca, patrząc z perspektywy kilkunastoletniego sprzątania na naszym terenie, czegoś podobnego jeszcze nie widzieliśmy. Łódź strażników wypełniła się śmieciami już na wstępnym etapie spływu. Uczciwie trzeba przyznać, iż wolontariusze wszystkiego nie pozbierali mimo wielkiego zaangażowania. Tam gdzie było to możliwe wychodzili z kajaków na brzeg i też tam zbierali rozrzucone śmieci. Natomiast w podmokłych i płytkich trzcinowiskach nie do końca można było przedrzeć się kajakiem.

Na szczęście poniżej mostu kolejowego sytuacja wyglądała dużo lepiej ale i tak na mecie spływu w Dziarnówku góra śmieci była niezwykle okazała. Na polu biwakowym za Leśniczówką Dziarnówek organizator akcji, czyli PTTK Oddział w Iławie przygotował dla uczestników spływu ognisko z ciepłym poczęstunkiem. Krzysztof Truszczyński prezes Zarządu i jednocześnie szef sztabu “Operacja Czysta Rzeka” podziękował za aktywne uczestnictwo wręczając wszystkim pamiątkowe dyplomy. Przygotowano również szereg drobnych upominków rozlosowanych później wśród uczestników akcji.

Następna akcja już na Welu i Drwęcy

Spływ kajakowy organizuje Sekcja Kajakarska Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej, jego termin to 25  kwietnia 2021. Zbiórka chętnych – zainteresowanych o godzinie 9.30 na parkingu przy ulicy Mickiewicza w Nowym Mieście Lubawskim (obok Zajazdu) lub o godzinie 10.00 przy moście drogowym w miejscowości Kaczek. Zapisy do piątku 22 kwietnia 2021. Informacje u Adama Kopiczyńskiego telefon kontaktowy 604-507-012 lub Marka Połomskiego 604-484-081.
(Grzegorz Podkomorzy/PAP fot.gp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByliśmy na „podziemnej” imprezie. „Wczoraj się działo. Pani! Trzy razy gasili my muzykę, bo koło klubu zatrzymywała się policja”
Następny artykułPijany kierowca potrącił rowerzystkę, potem próbował uciec