A A+ A++

Świadomość ekologiczna wśród Polaków ma się coraz lepiej. Staramy się jeść zdrowo i segregować śmieci, rezygnujemy z plastiku, kupujemy w second handach. Brawo dla tych, dla których dbałość o Ziemię jest czymś normalnym. Co z pozostałymi? Nieprzekonanych do ekologicznego stylu życia do refleksji nad naszą planetą próbują zachęcić polscy artyści. W ramach cyklu „Muzyka dla Ziemi – minikoncerty z przekazem”, organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, Paweł Domagała przekonywał do zakupów w lumpeksach i odpowiedzialnego kupowania, a Baranovski przestrzegał przed marnowaniem jedzenia.

Artysta z kondycją

Gościem kolejnego spotkania (miejmy nadzieję, że nie ostatniego, bo to świetna inicjatywa KBF-u!) będzie Skubas. Artysta przyznaje, że od kilku lat nie je mięsa. – Cztery lata temu na wycieczce zagranicznej spotkałem grupę ludzi w wieku około 60 lat. Mieli niezwykłą kondycję, biegali od szczytu na szczyt, byli bardzo witalni. W rozmowie z nimi dowiedziałem się, że nie jedzą mięsa. To dało mi do myślenia. Postanowiłem z niego zrezygnować. Dziś czuję się zdecydowanie lepiej. Po obiedzie nie jestem już ospały, często mam w sobie tyle siły, żeby iść pobiegać – deklaruje Skubas.

Psie sny

Do zmiany diety skłoniły go również względy etyczne. – Mamy zwierzęta domowe, nadajemy im imiona, bierzemy je do łóżka. Moja przygarnięta suczka Bajka jest jak małe dziecko. Śnią jej się różne rzeczy, ma emocje, reaguje na obecność mojego syna nawet wtedy, kiedy rozmawiamy przez iPad. To coś więcej niż ślepy instynkt. U świń może być podobnie, dlatego kategoryzowanie zwierząt na mniej i bardziej inteligentne jest nie fair. Dlaczego świnia miałaby być głupsza od psa? – pyta artysta.

O walorach weganizmu i wegetarianizmu mówi Maciej Otrębski z portalu roslinniejemy.org, gość spotkania, które poprzedzi koncert Skubasa. – Roślinne jedzenie poszerza kuchenne horyzonty. Choć wyłączamy z diety mięso i nabiał, nagle orientujemy się, że przepisów wege jest mnóstwo. Tak jak i produktów wegańskich – w niemal każdym większym sklepie możemy dziś znaleźć coś wegańskiego, ta dieta już nie kojarzy się ze smutnymi kotletami sojowymi z wody – zapewnia Otrębski. I podkreśla: – Wegańskie jedzenie jest przyjazne nie tylko zwierzętom, ale też naszemu zdrowiu i środowisku.

Skubasa usłyszymy 22 kwietnia (czwartek) o godz. 20 na platformie Play Kraków (playkrakow.com). Bilety w cenie 10 zł. Koncert poprzedzi rozmowa Agnieszki Szydłowskiej ze Skubasem i Maciejem Otrębskim z roslinniejemy.org.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMusiała wezwać karetkę. Ciężko przechodzi COVID-19
Następny artykułSzczęśliwy finał poszukiwań 8-latki. “Zauważyła ją kobieta uprawiająca jogging”