A A+ A++

W pracowni terapii zajęciowej Oddziału Terapeutycznego Zakładu Karnego w Płocku powstają witraże. Jest to część terapii osób osadzonych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.

W Zakładzie Karnym w Płocku karę odbywają m.in. skazani z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzeni umysłowo. Mają oni możliwość uczęszczania na terapię zajęciową, w ramach której wykorzystywane są różne metody i techniki powstawania własnoręcznych wytworów. Jak wyjaśniają kpt. Agnieszka Rembowska i mjr Arkadiusz Szymanowski, dużym zainteresowaniem wśród skazanych cieszy się technika wykonywania witrażu.

– Poprzez sztukę skazani, uczestnicy terapii zajęciowej, mogą wyrazić swoje zainteresowania, rozwijać się manualnie, uczyć się umiejętności współpracy z innymi, pracy w grupie i wzajemnej pomocy. W czasie wykonywania wytworu rozwijają zdolności plastyczne, uczą się posługiwania sprzętem do wyrobu witrażu – tłumaczą w Zakładzie Karnym w Płocku.

Są też inne pozytywne aspekty tego typu terapii – otwarcie się na bodźce zewnętrzne, wyeliminowanie negatywnych emocji czy zaspokojenie potrzeb psychicznych i dobrej samooceny. Z obserwacji wynika, że skazani w czasie zajęć odzwierciedlają swoje lęki, obawy i skryte emocje, co pomaga im zmniejszyć napięcie i niepokój.

– Mogą też interpretować własne dzieła, co ułatwia poznawanie samego siebie, a pochwała ze strony instruktora i innych skazanych zwiększa poczucie własnej wartości oraz mobilizuje do dalszego działania. Czują się docenieni i wyjątkowi – mówią kpt. Agnieszka Rembowska i mjr Arkadiusz Szymanowski z Zakładu Karnego w Płocku.

Podkreślają, że w procesie powstawania dzieła nie jest istotny poziom i technika, tylko pasja z jaką jest tworzone. Każda praca jest przy tym wyjątkowa i piękna, a obserwując skazanych podczas tworzenia wytworu, można dowiedzieć się wiele o ich przeżyciach i problemach.

Wszystkie czynności mają na celu poddanie uczestników zajęciom twórczym (kreatywnym), które wyrabiają w nich pożądane cechy osobowości oraz pobudzają kształtowanie i rozwijanie uzdolnień, co może wzbudzić pozytywne reakcje w zachowaniu i wpłynąć na lepszy proces wychowawczy skazanego.

Fot. mjr Marlena Kubera
Fot. mjr Marlena Kubera
Fot. mjr Marlena Kubera
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSmartfony Vivo spłonęły na lotnisku. Wstrzymano dostawy kolejnych urządzeń
Następny artykułNASZ WYWIAD. Pęk: Wyrok TK ws. RPO jest racjonalny