A A+ A++

Forum jest podsumowaniem toczącej się w przestrzeni publicznej dyskusji na temat zmian klimatu i wynikających z nich konsekwencji. Kluczowa jest redukcja emisji dwutlenku węgla, który w głównym stopniu jest odpowiedzialny za zmiany klimatu oraz dostosowanie miasta i regionu do skutków tych zmian, takich jak: ekstremalne fale upałów, ulewne deszcze czy miejska wyspa ciepła.

– Wrocław jest świadomy, że bycie miastem odpornym jest koniecznym warunkiem utrzymania jakości życia i dalszego rozwoju, dlatego aktywnie włącza się w sieć liderów zmian zarówno na poziomie lokalnym oraz regionalnym, ale też i ogólnoeuropejskim, deklarując osiągnięcie neutralności klimatycznej i zeroemisyjności do 2050 r. – podkreślił Jakub Mazur, który w lutym został również wybrany prezydentem METREX, Sieci Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, fot. UMW

– Zmieniliśmy już zasady zarządzania terenami zieleni, wprowadzając m.in. ograniczenia w częstotliwości koszenia trawników, zmieniając trawniki w łąki kwietne czy rezygnując z grabienia liści pod drzewami. Promowana jest błękitno-zielona infrastruktura – już kolejny rok prowadzimy program Złap Deszcz, przygotowane zostały również katalogi dobrych praktyk w zakresie gospodarowania wodami opadowymi – wylicza Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

– Bardzo istotne dla powodzenia projektu Wrocławia jako miasta neutralnego klimatycznie i zeroemisyjnego jest także rozwój mobilności miejskiej oparty na transporcie publicznym i rowerowym oraz wymiana ogrzewania w budynkach mieszkalnych – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Wrocław wprowadził m.in. ograniczenie częstotliwości koszenia trawników

Działania Wrocławia dot. redukcji gazów cieplarnianych

Miasto prowadzi także wiele działań związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych:

Z miejską dotacją wrocławianie wymienili już blisko 10 tys. kopciuchów

Panele fotowoltaiczne, Fot. Pixabay.com

Zieleń, czysta energia, zrównoważona mobilność

Miasto posiada także strategię elektromobilności oraz – podążając za wymogami ustawowymi – przygotowuje się do wyznaczenia Stref Czystego Transportu. W kontekście regionalnym stolica Dolnego Śląska, w ramach sieci METREX, pracuje również nad instrumentami i rozwiązaniami dla władz metropolitalnych, m.in. w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, przemysłu i MŚP oraz spójności społecznej.

– Systemowe podejście do odporności miasta i jego otoczenia w przypadku Wrocławia jest opisane w dokumentach strategicznych skoncentrowanych na adaptacji do zmian klimatu, rozwoju przestrzennym, gospodarczym i społecznym. Wszystkie one wskazują na konieczność rozwoju miasta zwartego, miasta krótkich odległości, miasta 15-minutowego, gdzie wszystkie nasze potrzeby – pracę, zakupy, naukę i rozrywkę – będziemy mogli zaspokajać w odległości krótkiego spaceru lub jazdy rowerem od domu – mówi Jakub Mazur.

Czytaj także: Osiedla kompletne we Wrocławiu

Budowa TAT na Nowy Dwór, fot. UMW

Wrocław konsekwentnie wprowadza działania adaptacyjne, zaczynając od swoich terenów i obiektów, czego przykładem może być rozwój publicznych terenów zieleni, zrównoważone podejście do gospodarowania wodami opadowymi w ramach inwestycji miejskich, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w obiektach oświatowych czy do zasilania transportu publicznego oraz wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego w placówkach miejskich m.in. poprzez redukcję zużycia plastiku czy segregację odpadów.

O organizacji ICLEI

ICLEI – The International Council for Local Environmental Initiative to Międzynarodowa Rada na rzecz Lokalnych Inicjatyw Środowiskowych. W stowarzyszeniu zrzeszonych jest 2500 władz samorządowych oraz krajowych, zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Członkowie ICLEI są aktywni w ponad 125 krajach. Wśród zadań organizacji jest wpływanie na politykę zrównoważonego rozwoju i napędzanie lokalnych działań ukierunkowanych na sprawiedliwy, niskoemisyjny rozwój, bazujący na rozwiązaniach opartych na przyrodzie oraz gospodarce o obiegu zamkniętym.

Projekt Grow Green zakłada zazielenianie podwórek w centrum Wrocławia, fot. redakcja www.wroclaw.pl

– Dzięki działaniom w ICLEI Wrocław może czerpać dobre, zielone praktyki z innych miast i krajów i bierze udział w dużych, międzynarodowych projektach – przykładem może być europejski program Grow Green, w którym udział bierze ponad 20 miast oraz projekt FoodSHIFT 2030. Dodatkowo, to również forma promocji Wrocławia na arenie międzynarodowej – kończy wiceprezydent Wrocławia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPościg za motocyklistą. Przekroczył prędkość o 56 km/h
Następny artykułWarszawa rozszerza Strefę Płatnego Parkowania. Jest “haczyk”