Komary w basenie. Fot. Shutterstock
Bariera ochronna na skórze
Niestety, komary pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest woda i dodatkowo pożywienie. Basen pełen ludzi jest wręcz idealnym miejscem dla komarów. Ludzie od dawna szukają skutecznych środków ochrony i odstraszania kłopotliwych gości. Najskuteczniejsze wydają się być środki chemiczne w postaci sprejów i kremów. Warto o nich pomyśleć, zwłaszcza jeśli użytkownikami basenu są małe dzieci. Ugryzienia komara są bardzo dokuczliwe. Z jednej strony powodują nieestetyczne bąble, z drugiej wywołują swędzenie i w reszcie po trzecie – mogą stanowić zagrożenie dal zdrowia. Komary podobnie jak kleszcze roznoszą bardzo niebezpieczną chorobę jaką jest borelioza. W trosce o swoje zdrowie należy ograniczyć do minimum możliwości pogryzienia.
Skuteczne środki na komary
Warto wybierać preparaty, które mają w swoim składzie substancję o nazwie ikarydyna. Jej największą zaletą jest jednoczesna skuteczność i bezpieczeństwo. Ikarydyna jest bezpieczna nawet dla całkiem małych dzieci, nie powoduje podrażnień skóry, nie jest również toksyczna. Można ją stosować już od 6 miesiąca życia. Dzięki temu kilkumiesięczne dzieci mogą spokojnie korzystać z wesołej zabawy w basenie, z Ty nie musisz się martwić o ich ewentualne pogryzienie.
Preparaty, które zawierają w swoim składzie – odpowiednim stężeniu imarydynę – zapewniają od kilku do kilkudziesięciu godzin ochrony przed ukąszeniami komarów, meszek i kleszczy.
Zwalcz problem u źródła – jak się pozbyć larw
Komary rozmnażają się głównie w wodach stojących, takich jak stawy, sadzawki, zbiorniki i oczka wodne czy też baseny ogrodowe. Wszystkie te miejsca stanowią wylęgarnię insektów. Dlatego, by zapobiec szybkiemu namnażaniu komarów należy dbać o czystość basenów i oczek wodnych znajdujących się w ogrodzie. Z pomocą mogą Ci przyjść niektóre gatunki ryb przeznaczone do hodowli w oczkach wodnych i przydomowych stawach, które żywią się owadami. Niestety ryby nie mogą zostać wykorzystane do oczyszczenia basenów, tu zdaj się na pompę z filtrem. Wybierz urządzenie, które sprosta wymogom Twojego zbiornika. Zwróć uwagę na jego pojemność i wielkość zbiornika. Zbyt mała pompa nie poradzi sobie z dużą ilością wody. Jej praca będzie mało wydajna. Duża, funkcjonalna pompa usunie z wody wszystkie zanieczyszczenia, łącznie z larwami komara.
Na rynku dostępne są także specjalne preparaty zawierające bakterię Bacillus thuringiensis israelensis. Skutecznie zwalczają one larwy komarów, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych oraz ryb.
Rośliny ogrodowe na ratunek
Czy wiesz, że możesz jednocześnie stworzyć piękną aranżację ogrodu i ochronę przed insektami? Jest to możliwe, dzięki niektórym gatunkom roślin ogrodowych. Co skutecznie odstraszy uciążliwe owady? Za najbardziej skuteczne uważane są: lawenda, komarzyca, oraz kocimiętka. Wydzielają one substancje zapachowe, które dla komarów są drażniące i odpychające. Dlatego omijają miejsca w których rośliny te występują w większej ilości. Oczywiście, należy pamiętać, że jeden krzaczek lawendy nie załatwi sprawy. Aby broń w postaci roślin była skuteczna musisz zasadzić w ogrodzie przynajmniej kilka rabatów.
Baseny ogrodowe ustawione w niedalekiej odległości od jednej w wyżej wymienionych roślin, będą znacznie rzadziej odwiedzany przez gryzących intruzów.
Akcesoria do czyszczenia basenu. Fot. Merkury Market
Higiena zbiornika – czysty basen ogrodowy
Jak już wcześniej wspominaliśmy – regularne filtrowanie i czyszczenie wody w zbiorniku – może przeciwdziałać pojawieniu się nad nim chmary komarów. Baseny stelażowe, baseny rozporowe czy baseny dmuchane – wszystkie w równy sposób potrzebują pielęgnacji. Ważna jest regularność i powtarzalność wszystkich czynności higienicznych. Stosowanie odpowiedniej chemii basenowej i preparatów uzdatniających wodę. Basen wolny od owadów – to gwarancja udanej zabawy i przyjemnego relaksu. A przecież właśnie o nie chodzi podczas letnich, wakacyjnych dni.
Łącz różne metody walki z nieproszonymi gośćmi i korzystaj z uroków basenu ogrodowego do woli.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS