Wiosna, a to oznacza, że coraz więcej osób wyciąga rowery i rusza na przejażdżkę. Policjanci uczulają jednak amatorów jednośladów, by od początku sezonu pamiętali o bezpieczeństwie, przepisach i właściwym oznakowaniu.
– Rowerzyści to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są chronieni, jak kierowcy samochodów, karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa ani poduszek powietrznych. Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, ale w starciu z rozpędzonym pojazdem są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje – mówią mundurowi i przypominają, że na bezpieczeństwo cyklisty znaczący wpływ ma jego własne zachowanie, przestrzeganie przepisów, ale i właściwie wyposażony rower.
Podstawą jest oświetlenie. Rower powinien mieć: jedno białe światło pozycyjne z przodu, jedno czerwone światło odblaskowe z tyłu, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe – mogą być one na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży. Rowerzyści muszą też m.in. bezwzględnie pamiętać o sygnalizowaniu zamiaru skrętu ręką (o czym, jak widać na chełmskich ulicach, zdarza się wielu zapominać) i stosowaniu do poniższych przepisów:
– Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W razie braku drogi dla rowerów cyklista jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe – z jezdni.
– Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
– Dzieci w wieku do lat 10 mogą poruszać się na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
– Chcąc pokonać przejście dla pieszych, rowerzysta obowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę ulicy – nie dotyczy to ciągów pieszo-rowerowych.
– Kierujący rowerem może korzystać z chodnika, gdy: opiekuje się dzieckiem do lat 10; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
– Zabrania się jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach, a także korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Przepisy nie nakładają obowiązku korzystania z kasków, policja jednak uczula: – Warto po nie sięgnąć. (pc)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS