A A+ A++

Wnioski o świadczenia z programu “Dobry start” będą składane tylko w formie elektronicznej. Projekt resortu rodziny zyskał poparcie posłów.

Komisja sejmowa za składaniem wniosków o “Dobry start” wyłącznie w drodze elektronicznej

Wnioski o “Dobry start” będzie można składać wyłącznie w drodze elektronicznej – takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji, który we wtorek poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Organem realizującym to świadczenie nie będą już samorządy tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Posłowie we wtorek rozpatrywali rządowy projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Został on przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Projekt przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła określić w rozporządzeniu, że składanie wniosku o świadczenie “Dobry start” odbywa się wyłącznie w drodze elektronicznej. W ten sam sposób mają być także doręczane m.in. decyzje, zawiadomienia i wezwania w sprawie świadczenia.

Jednocześnie zaznaczono, że organ realizujący świadczenia będzie musiał zapewnić – w swojej siedzibie, oddziale lub innej jednostce organizacyjnej – dostęp do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i odbiór korespondencji. Osoby mające kłopot ze złożeniem elektronicznego wniosku mają mieć zapewnioną pomoc przy wnoszeniu i odbiorze dokumentów.

Zobacz również:

ZUS organem realizującym świadczenia

Projekt przewiduje również, że organem realizującym to świadczenie będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak to ma miejsce obecnie – samorządy.

Rozwiązania te krytycznie oceniają samorządy. Marek Wójcik, pełnomocnik ds. legislacji Związku Miast Polskich ocenił, że skierowanie nowelizacji bezpośrednio do Sejmu z pominięciem konsultacji stanowi złamanie ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wskazywał również m.in., że ustawa de facto zmusza wszystkich świadczeniobiorców do posiadania i opłacania kosztów rachunku bankowego, na który będzie wypłacane świadczenie.

Wiceminister rodziny Barbara Socha poinformowała, że ZUS zapewnia, że osoby nieradzące sobie ze złożeniem wniosku elektronicznego będą mogły uzyskać pomoc pracowników Zakładu. Poinformowała, że z szacunków MRiPS wynika, że dzięki nowelizacji w okresie 2021-31 koszty obsługi programu będą niższe o ponad 480 mln zł.

Ostatecznie komisja opowiedziała się za przyjęciem projektu ustawy wraz z poprawkami zaproponowanymi przez PiS i częścią poprawek zgłaszanych przez biuro legislacyjne. Projekt poparło 19 członków komisji, 11 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.(PAP)

autorka: Olga Zakolska
ozk/ pat/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFestiwal Miłosza: Znamy hasło i pierwszych gości 10. edycji
Następny artykułRemontowany odcinek Kraszowickiej zostanie otwarty wcześniej [FOTO]