A A+ A++

Nasze mamy i&nbspbabcie często miały w&nbspkuchni jeden wysłużony i&nbspdobrze utrzymany nóż, który sprawdzał się przy przygotowywaniu większości potraw i&nbsprzadko był wymieniany na nowy. Obecnie coraz częściej potrzebujemy więcej praktycznych narzędzi które sprawią, że gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością.

Jak kupić, żeby nie żałować?

Rzadko sięgasz po bardziej wyspecjalizowane ostrza podczas gotowania? To duży błąd, który kosztuje cię o&nbspwiele więcej czasu i&nbspnerwów. Wybierając zestaw noży do kuchni nie kieruj się wyłącznie ceną, nawet za niewielkie pieniądze znajdziesz zestawy, które sprawdzą się niewiele gorzej niż profesjonalne modele za kilkaset złotych. Liczy się przede wszystkim odpowiedni materiał i&nbsptwardość ostrza. Najlepiej w&nbspkuchni sprawdzą się noże ze stali nierdzewnej, zapewniają dużą wytrzymałość, odpowiednią twardość i&nbspprzede wszystkim nie ulegają korozji, dzięki czemu są łatwiejsze w&nbspkonserwacji.

Sprawdź, czego używasz w&nbspkuchni

W każdej kuchni powinien znaleźć się jeden nóż uniwersalny, który cechują dobre właściwości tnące i&nbspduża wytrzymałość. Takim modelem będzie zdecydowanie nóż szefa. Z&nbspłatwością poradzi sobie z&nbspbardziej “siłowymi” zajęciami, takimi jak cięcie twardych warzyw, ale równie dobrze sprawdzi się podczas precyzyjnych prac, jak na przykład krojenie wędliny w&nbspcienkie plasterki.

Są jednak zadania, z&nbspktórymi nóż szefa sobie nie poradzi. Do krojenia delikatnych wędlin i&nbspmięs warto się zaopatrzyć w&nbspmodel o&nbspnieco cieńszym i&nbspwęższym ostrzu, który doskonale poradzi sobie z&nbspgłębokimi cięciami. Warto również mieć w&nbspkuchni cienki i&nbspelastyczny nożyk do filetowania, który –&nbspodpowiednio naostrzony –&nbspporadzi sobie z&nbspnajdelikatniejszymi mięsiwami.

Poza tym dobrze będzie wybrać jeden lub dwa mniejsze nożyki przeznaczone do obierania i&nbspdrylowania. Niewielki rozmiar jest ich największą zaletą, poradzą sobie z&nbspprecyzyjnymi pracami dużo lepiej niż dłuższe modele. Nie wolno również zapominać o&nbspząbkowanym nożu do pieczywa. Sprawdzi się nie tylko do chleba czy bułek, ale również do porcjowania owoców i&nbspwarzyw z&nbsptwardą skórą, na przykład arbuza, dyni czy melona.

W zestawach znajdziesz również ostrza, które przydadzą się podczas rozwiązań “siłowych”, najlepszym przykładem będzie tasak o&nbspprostej i&nbspdługiej krawędzi tnącej. Takie ukształtowanie ułatwia oddzielanie dużych kawałów mięsa, jak i&nbspkrojenie go razem z&nbspkością. Gruba głownia zniesie najmocniejsze uderzenia i&nbspmożesz mieć pewność, że nie złamie się ani nie wykrzywi.

Czym i&nbspjak ostrzyć nóż

Żaden nóż nie zachowa swojej ostrości na wieki, dlatego należy zadbać również o&nbspodpowiednią ostrzałkę. Najpopularniejszą opcją, która sprawdzi się w&nbspprzypadku większości noży będzie klasyczna ostrzałka szczelinowa w&nbspwersji manualnej bądź automatycznej. Dwa nachodzące na siebie pręty bądź kółka ostrzące mają za zadanie należycie wyprofilować szlif i&nbspnadać mu idealną ostrość. Samo ostrzenie przebiega błyskawicznie, a&nbspefekt widoczny jest od razu.

Użycie kamienia ostrzącego wymaga więcej pewności siebie i&nbspodpowiedniego zaangażowania. Przede wszystkim musisz należycie wyczuć ostrze dbając o&nbspodpowiedni nacisk, a&nbsptakże zadbać o&nbspzachowanie właściwego kąta ostrzenia. Kamienie ostrzące są bardziej uniwersalne, sprawdzą się zarówno przy klasycznych nożach, jak i&nbsptych wymagających wysokiego szlifu, jak na przykład obieraki czy noże do filetowania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHistoryczny pociąg znów wyruszy w trasę
Następny artykułObwodnica zachodnia. Pięć firm chętnych do realizacji koncepcji