W ramach projektu Supermiasta i Superregiony 2040 pytamy ekspertów, polityków, społeczników o wyzwania, które stoją przed Łodzią i województwem łódzkim do 2040 roku. O wyzwaniach dla regionu pisze Paulina Matysiak, posłanka Lewicy z okręgu sieradzkiego.
Decyzje, które dziś podejmowane są przez osoby zarządzające środkami publicznymi na każdym szczeblu administracji, mają wpływ nie tylko na naszą rzeczywistość, ale również na los przyszłych pokoleń. Inwestycje planowane i realizowane w Polsce, województwie łódzkim, czy moim rodzinnym Kutnie, powinny być ze sobą spójne tak, aby obywatelki i obywatele kraju czuli się zaopiekowani przez państwo.
Tanie opłaty za prąd, walka z suszą i nielegalnymi wysypiskami, możliwość oddychania czystym powietrzem, dostęp do transportu publicznego, żłobków, przedszkoli, czy programy wspierające kupno własnego mieszkania, to wyzwania, których według mnie region łódzki powinien podjąć się do 2040 roku.
Supermiasta i Superregiony 2040. Elektrownia jądrowa w Bełchatowie? Jestem na tak!
Bełchatów ma unikalną szansę na przeprowadzenie modelowej transformacji regionu powęglowego. Ze względu na swoje centralne położenie w kraju i doskonałe połączenie z krajowym systemem elektroenergetycznym, a także dzięki uwzględnieniu w programie polskiej energetyki jądrowej, z powodzeniem mógłby stać się drugim miejscem w Polsce z wybudowaną elektrownią jądrową. W Bełchatowie mogłoby również powstać centrum badawczo-rozwojowego czystych technologii wodorowych otwiera możliwości dofinansowania z Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji albo Klastra Zielonej Energii z elektrownią szczytowo-pompową jako magazynem energii.
Tego typu elektrownie są niezbędne dla transformacji powęglowej, a dodatkowo tworzą również miejsca pracy dla mieszkanek i mieszkańców regionu.
Supermiasta i Superregiony 2040. Walczmy z suszą już dziś!
Województwo łódzkie należy do jednych z najbardziej zagrożonych suszą regionów w kraju. Szacuje się, że aż 59 proc. jego obszaru jest bardzo lub ekstremalnie zagrożone suszą rolniczą. Aby zapobiec sytuacją, w której będzie brakowało nam wody, już dziś należy prowadzić działania, które będą prowadzić do gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich przez dłuższy czas w środowisku. Należy wdrożyć rozwiązania retencji naturalnej oraz sztucznej.
14 miejscowości z największym zanieczyszczeniem powietrza w Europie. Czas to zmienić!
Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej w rankingu miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. W zestawieniu obejmującym dwieście miast w Europie z największym smogiem aż 14 to miejscowości z województwa łódzkiego: Opoczno, Zduńska Wola, Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Brzeziny, Piotrków Trybunalski, Łowicz, Pabianice, Skierniewice, Sieradz, Wieluń, Rawa Mazowiecka, Kutno, Łódź. Problem jest poważny, bo smog nie tylko sprzyja rozwojowi wielu chorób, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niewydolność serca czy nerek, a także COVID-19.
Aby skutecznie walczyć ze smogiem powinniśmy wprowadzić zakaz używania starych i niespełniających norm pieców – kopciuchów, wraz z wymianą ich na nowe przy znacznym wsparciu finansowym państwa.
Supermiasta i Superregiony 2040. Czas zabezpieczyć i uprzątnąć nielegalne wysypiska!
Składowisko odpadów niebezpiecznych na terenie po byłych zakładach „Boruta” w Zgierzu funkcjonuje od 1995 roku. Przez ostatnich kilkanaście lat nie udało się zrobić z nim porządku, mimo, że zagraża życiu i bezpieczeństwu mieszkańców miasta. Fenole, cyjanki, metale ciężkie, siarczany i chlorki przedostają się do wód gruntowych i mogą zanieczyścić wody Bzury.
Niestety problem nielegalnych składowisk odpadów nie dotyczy tylko Zgierza. W regionie znajduje się wiele mniejszych, trujących i niebezpiecznych dla mieszkańców ich okolic składowisk np. wysypisko odpadów w Łaniętach czy przy ul. Majdany w Kutnie. To tykające bomby ekologiczne, które trzeba jak najszybciej rozbroić. Czas je zabezpieczyć i uprzątnąć!
Transport publiczny – wszędzie i dla wszystkich!
Dostęp do transportu zbiorowego dla mieszkańców województwa to podstawa właściwego funkcjonowania wspólnoty lokalnej. Każdy powinien móc bez problemu dojechać do szkoły, pracy, przychodni, urzędu czy instytucji kultury. Aby było to możliwe konieczna jest dobra współpraca samorządów na różnych szczeblach. Kluczową kwestią jest rozbudowa i modernizacja linii kolejowych na terenie województwa. Nie może być tak, że 60 tys. Bełchatów nie ma dostępu do pociągów. Stawiać należy na niskoemisyjny transport, zwiększać zarówno jakość połączeń, jak i ich częstotliwość.
Supermiasta i Superregiony 2040. Zatrzymajmy wyludnianie się miast!
Problem spadku liczby mieszkańców dotyczy większości miast w Polsce, jednak największy spadek liczby ludności w ostatnich latach zanotowała stolica naszego województwa. Najczęstszymi przyczynami są migracje ludności na tereny podmiejskie, ujemny przyrost naturalny czy emigracja zagraniczna.
Tu najbardziej mogą wykazać się samorządy, tak by zawalczyć o mieszkańców i przyciągnąć ich swoją ofertą skierowaną właśnie do nich np. poprzez zapewnienie dostępu do dobrej infrastruktury i inwestycji w usługi publiczne: budowę żłobków i przedszkoli, tworzenie dobrej jakości miejsc pracy oraz zaangażowanie w budownictwo społeczne i komunalne. Ważną kwestią w nadchodzących latach będą programy wsparcia dla imigrantów, którzy żyją i pracują w Polsce.
Supermiasta i Superregiony 2040. Mniej miejskiej betonozy – więcej zieleni!
Wyludnianie się miast jest bezpośrednio związane z doświadczaną na ich obszarze jakością życia. Coraz częściej w swoich indywidualnych decyzjach bierzemy pod uwagę kwestie, które przez wiele lat były spychane na margines. Jedną z nich, coraz ważniejszą w obliczu zmian klimatu, jest zieleń miejska i ograniczanie betonozy, która odpowiada za wyspy ciepła w miastach. Zieleń osłania od kurzu, dymu, a także od silnych wiatrów, tłumi hałas, powstający przy szlakach komunikacyjnych i kolejowych, oczyszcza powietrze i produkuje tlen, zapewnia chłód. Rezygnacja z terenów zielonych w przestrzeni miejskiej przyczynia się do wzrostu temperatur. Gigantyczne inwestycje takie jak dworzec Łódź Kaliska czy olbrzymi betonowy plac Wolności w Kutnie pozbawione zieleni wokół są reliktem odchodzącego sposobu myślenia o mieście, nieadekwatnego do wyzwań naszego wieku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS