A A+ A++

Ustąpienie wspólnika ze spółki osobowej jest sposobem zakończenia łączącego go z pozostałymi wspólnikami stosunku prawnego, wynikającego z umowy spółki. Może ono nastąpić w formie wystąpienia z niej, wypowiedzenia umowy lub sprzedaży udziałów. Czynność taka rodzi określone konsekwencje podatkowe i księgowe.

W przypadku spółki cywilnej, jeżeli została ona zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na 3 miesiące naprzód, na koniec roku obrachunkowego. Z ważnych powodów wspólnik może jednak wypowiedzieć swój udział bez zachowania tych terminów, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony.

UWAGA!

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej nie powoduje jej rozwiązania, pod warunkiem, że w spółce pozostanie nadal co najmniej 2 wspólników.

Czytaj także: Księgowanie świadczeń wspólników na rzecz spółki osobowej

Rozliczenie

Występujący ze spółki wspólnik traci członkostwo w spółce oraz status współwłaściciela majątku wspólników. Przysługuje mu natomiast prawo do rozliczenia. I tak, wspólnikowi występującemu ze spółki zwracane są w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania oraz wypłacana w pieniądzu wartość jego wkładu, oznaczona w umowie spółki (zwrotowi nie ulega wartość wkładu, polegająceg…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMoje zmartwychwstanie
Następny artykułSamorządy ruszają z masowymi punktami szczepień. Kiedy Świdnica?