A A+ A++

Co roku w Wielki Piątek wierni wspominają mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. To dzień adoracji, ciszy i zadumy. W kościele nie ma mszy świętej, zamiast tego odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, a w ciągu dnia obowiązuje post ścisły.

Udział w nabożeństwie męki Chrystusa to centralne wydarzenie dnia. Kościół wspomina ostatnie chwile Chrystusa, począwszy od pojmania go w ogrodzie oliwnym, przez sąd aż po drogę krzyżową i śmierć na Golgocie.

To także dzień adoracji krzyża. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, nie będzie możliwości ucałowania krzyża. Adorować będzie go można jedynie przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, zachowując tym samym odpowiednią odległość między innymi uczestnikami.  

Na koniec liturgii odbywa się uroczysta procesja do grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy grobie wystawia się Najświętszy Sakrament, który okryty jest białym welonem i symbolizuje całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. W wielu kościołach trwa całonocna adoracja. W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Z reguły rozpoczynają się one o 15:00, a więc wtedy, gdy zgodnie z biblijnym przekazem Chrystus umarł na krzyżu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Tarnów: Wielka Sobota Wigilią Paschalną
Następny artykułUM Tarnów: Dzisiaj zaległy mecz siatkarek Grupy Azoty Roleski PWSZ