A A+ A++

Przedszkola, a także żłobki, zostały zamknięte przez rząd 25 marca. Lockdown obowiązuje przez dwa tygodnie – do 9 kwietnia. Rząd uczynił jednak wyjątek. Placówki te przyjmować mają tylko dzieci pracowników służby zdrowia oraz służb porządkowych: policji, wojska, straży pożarnej.

– Państwo podzieliło ludzi na lepszych i gorszych. Do lepszych zaliczyły służby państwowe, np. policjantów. Pytamy: dlaczego dzieci policjantów mogą korzystać z przedszkoli, a np. dzieci pań pracujących bezustannie w sklepach, kierowców, taksówkarzy są tego pozbawieni. Mówimy “nie” takiej segregacji – podkreśla Krystian Wiśniewski, przedstawiciel strajku przedsiębiorców.

Są przedszkola niepubliczne, które zbuntowały się wobec lockdownu. W jednym z niepublicznych przedszkoli w Fordonie przyjmuje się wszystkie dzieci rodziców, którzy pracują i nie mają z kim ich zostawić.

“Nie wymagamy zaświadczenia z pracy” – napisali prowadzący tę placówkę, którzy nie kontrolują więc, gdzie rodzice pracują.

Ogłoszenie na drzwiach przedszkola Nadesłane

– Dobry przykład daje przedszkole z Fordonu, które się na to nie godzi i zostawia drzwi otwarte dla wszystkich – mówi Wiśniewski.

Przedszkola należały do tych placówek oświaty, które pracowały niemal przez cały okres pandemii. Jedynie przez kilka tygodni, wiosną 2020 r., przeszły na pracę zdalną.

Wiśniewski ze Strajku Przedsiębiorców podkreśla: – Przedsiębiorcy prowadzący salony kosmetyczne, fryzjerzy, manikiurzystki skarżą się. Rząd zamknął ich biznesy i nie jest udzielana im żadna pomoc. Po rozmowach z tą branżą wynika, że na początek pomoc powinna wynosić 50 proc. postojowego obliczanego na podstawie dwutygodniowego obrotu aż do czasu zamknięcia.

Wiadomo też, że wiele z tych osób deklaruje, że będzie dalej usługi wykonywać w domach. Umawiają się telefonicznie ze stałymi klientami. – Muszą zarobić na życie. Decydują się na to, ponieważ nie stać tych przedsiębiorców na kolejne całkowite zamknięcie – tłumaczy Wiśniewski.

Lockdown w trzeciej fali

Poza zamknięciem żłobków i przedszkoli oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych od 25 marca rząd wprowadził jeszcze inne obostrzenia: 

  • sklepy meblowe i budowlane o powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych zostaną zamknięte
  • w placówkach handlowych i innych punktach, jak np. poczta, mają obowiązywać dodatkowe limity klientów. Do tej pory była to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych sklepu lub placówki, według nowych zasad ma to być 1 osoba na 20 m kw.
  • podobne limity będą obowiązywały w obiektach kultu religijnego – od soboty będzie to więc 1 osoba na 20 m kw.
  • obiekty sportowe będą dostępne wyłącznie dla sportu zawodowego
  • zarekomendował pracodawcom wprowadzenie pracy zdalnej dla pracowników.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPokazała, że siwe włosy mogą być piękne
Następny artykułPodwyżki opłat za śmieci